Podľa Klubu 500 je potrebné nezamestnaných motivovať k práci

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Edmund Orzsik

Bratislava 26. júna (TASR) - Nedostatok pracovných síl na Slovensku je alarmujúci. Podľa Klubu 500 je dôležité hľadať rezervy v radoch dlhodobo nezamestnaných a motivovať ich k práci.

Zamestnávatelia upozorňujú, že situácia s nedostatkom pracovných síl na Slovensku je neudržateľná a stretávajú sa s tým, že musia z dôvodu nedostatku pracovných síl odmietať niektoré zákazky. Viacerí členovia združenia boli v minulosti nútení presunúť časť svojich zákaziek do svojich zahraničných spoločností. Klub 500 je presvedčený, že slovenskej ekonomike neprospieva, ak je stále pre niektorých ľudí výhodnejšie nepracovať, ako zamestnať sa.

"Vyjadrenia premiéra o vytváraní väčšieho tlaku na ľudí, ktorí nemajú chuť sa zamestnať prostredníctvom krátenia sociálnych dávok, považujeme za krok správnym smerom. V dnešnej dobe skutočne nie je problém zamestnať každého, kto pracovať chce," uviedol v stanovisku pre médiá výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Podľa združenia by bolo vhodné sa vrátiť k mechanizmu, ktorý platil v minulosti, kedy mali nárok na podporu ľudia, ktorí ukončili pracovný pomer dohodou, alebo dostali výpoveď od zamestnávateľa kvôli nadbytočnosti. "Vyplácať podporu ľuďom, ktorí sa napríklad rozhodli odísť zo zamestnania z vlastnej vôle a oddychovať na štátnych dávkach, je v dnešnej dobe zbytočný luxus," myslí si Gregor.

Napriek týmto opatreniam však Klub 500 pripomína, že je dôležité zvažovať aj iné možnosti na zabezpečenie dostatku pracovnej sily na Slovensku. "Hovoríme najmä o urýchlení systému zamestnávania ľudí vo vybraných profesiách zo zahraničia," dodal Gregor.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.