Česká vláda v demisii schválila rozšírenie právomocí tajných služieb

Český premiér Andrej Babiš. Foto: TASR/AP

Praha 26. júna (TASR) - Česká vláda schválila v utorok návrh novely zákona, ktorá rozširuje právomoci spravodajských služieb. Kabinet v demisii o tomto návrhu hlasoval na svojom zrejme poslednom zasadnutí, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Na základe novely, ktorú musia ešte prerokovať obe komory parlamentu, majú tajné služby okrem iného získať prístup k údajom podliehajúcim bankovému tajomstvu. Mali by tiež získať právo vytvárať si systémy identifikácie ľudí na základe tvárí a fotografií.

Návrh novely zákona zaisťuje aj lepšiu ochranu skrytých identít a utajenia spravodajských praktík. Maximálna doba uplatňovania takýchto techník, napríklad odpočúvania, sa má predĺžiť zo súčasných troch na štyri mesiace.

Nová právna úprava sa má týkať všetkých troch českých spravodajských služieb: Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), Vojenského spravodajstva (VZ) a Úradu pre zahraničné styky a informácie (ÚZSI). Návrh novely vypracovala BIS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.