Do priestoru irackého letiska v Basre dopadli štyri rakety

Nepokoje v irackom meste Basra. Foto: TASR/AP

Bagdad 8. septembra (TASR) - Neznámi útočníci vypálili v sobotu do priestoru letiska v irackom meste Basra štyri neidentifikované rakety. Pri útoku nebol nikto zranený, napísala agentúra AP.

K zodpovednosti za útok, ku ktorému došlo približne o 08.00 h miestneho času (07.00 h SELČ) sa bezprostredne po jeho uskutočnení neprihlásil.

Nemenovaný iracký predstaviteľ pre AP uviedol, že zatiaľ nie je jasné, kto za raketovým útokom na letisko v Basre stojí, avšak došlo k nemu po rušnej noci, keď stovky protestujúcich podpálili budovu iránskeho konzulátu v Basre a útočili aj na ďalšie iránske objekty v tomto meste.

Basra, ktorá je metropolou dlho zanedbávaného južného Iraku, kde žijú prevažne príslušníci irackej šiitskej moslimskej komunity, zažíva v týchto dňoch doposiaľ najhoršiu fázu v niekoľko mesiacov trvajúcich nepokojoch.

Ľudí v Basre vyhnali do ulíc výpadky elektrickej energie, ku ktorým dochádzalo v lete počas mimoriadnych horúčav, ako aj nedostatok pracovných miest a verejných služieb či rozsiahla korupcia.

K sociálnym búrkam na juhu Iraku dochádza v čase, keď je krajina bez fungujúcej vlády. Súperiacim blokom v parlamente sa totiž zatiaľ nepodarilo dospieť k dohode o jej vytvorení. Jablkom sváru je sila jednotlivých politických blokov v parlamente. Dve proti sebe stojace zoskupenia totiž zhodne tvrdia, že v ňom disponujú väčšinou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.