Daniari budú mať interne prvý index daňovej spoľahlivosti tento mesiac

Ilustračné foto.Foto: TASR/František Iván

Bratislava 8. septembra (TASR) - Prvé známkovanie firiem o tom, ako si plnia svoje daňové povinnosti, by mala mať interne finančná správa už tento mesiac. Šéf daniarov František Imrecze uviedol, že príprava indexu pokračuje podľa plánu.

"Prvý interný index budeme publikovať ešte v septembri a v októbri budeme schopní zverejniť prvé rozdelenie subjektov na spoľahlivé, menej spoľahlivé a nespoľahlivé na základe kritérií tohto indexu. Sme v časovom pláne, ktorý sme si určili na tento projekt,“ uviedol na štvrtkovej (6.9.) tlačovej konferencii Imrecze.

Index daňovej slobody sa na Slovensku zaviedol prostredníctvom novely zákona daňového poriadku. Cieľom indexu je vytvoriť objektívne, nezávislé a legálne hodnotenie daňových subjektov. V praxi to bude vyzerať tak, že finančná správa bude interne "známkovať" firmy na základe toho, ako si plnia svoje daňové povinnosti.

Hodnotenie sa bude týkať všetkých právnických osôb bez ohľadu na veľkosť firmy, počet zamestnancov, obrat a podobne. Toto opatrenie má mať najmä motivačný a preventívny charakter.

Benefitom pre subjekty, ktoré si budú poctivo plniť svoje daňové povinnosti, bude napríklad skrátená lehota výplaty nadmerných odpočtov DPH či uprednostnenie miestneho zisťovania pred kontrolami, ako aj ďalšie opatrenia. Pre štát bude zase pozitívom motivácia firiem k lepšiemu dobrovoľnému plneniu daňových povinností.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.