Projekt Od srdca k srdcu má zachytiť riziko atriálnej fibrilácie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 28. septembra (TASR) - Atriálna fibrilácia, teda chvenie predsiení srdca, je podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa najčastejšou poruchou srdcového rytmu a tiež hlavný rizikový faktor pre vznik cievnej mozgovej príhody. Jej včasné zistenie a liečba by mali pomôcť znížiť riziko infarktu a mozgovej porážky až o 68 percent.

Zachytiť prípady hypertenzie a prípadné riziko atriálnej fibrilácie je hlavným cieľom projektu Od srdca k srdcu. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pri príležitosti Svetového dňa srdca, ktorý si pripomíname v nedeľu (30.9.), s cieľom zvýšiť povedomie o význame prevencie.

Tento rok sa do projektu Od srdca k srdcu zapojili pracovníci ôsmich krajských regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktorí uskutočnili merania činnosti srdca počas výjazdov a pri návštevách v poradenských centrách ochrany a podpory zdravia.

"Poradenské centrá ochrany a podpory zdravia ôsmich regionálnych úradov verejného zdravotníctva, od júla do septembra 2018 v Košiciach, v Banskej Bystrici, v Bratislave, v Nitre, v Prešove, v Trnave, v Žiline a v Trenčíne vyšetrili celkovo 792 klientov, pričom u 15 osôb zistili atriálnu fibriláciu," informoval Mikas.

Jednoduchou a dostupnou formou prevencie proti ochoreniam srdca a ciev, ale aj proti iným neprenosným chronickým ochoreniam je podľa Mikasa aj bezplatné odborné poradenstvo, ktoré poskytuje všetkých 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva na Slovensku v poradenských centrách ochrany a podpory zdravia.

ÚVZ chce aj pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa srdca zvýšiť povedomie verejnosti o význame prevencie pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. "Medzi hlavné faktory patrí fajčenie, nedostatok fyzickej aktivity, nadváha a obezita, nezdravý spôsob stravovania, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cholesterolu," ozrejmil Mikas.

Doplnil, že podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok celosvetovo na kardiovaskulárne choroby ročne viac ako 17 miliónov ľudí, pritom však až v 80 percentách možno predčasnému infarktu a mŕtvici predísť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.