Agendu riadenia informatizácie na úrade si rozdelia štyri nové sekcie

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 4. októbra (TASR) – Štyri nové sekcie, ktoré od októbra existujú na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (UPVII), si rozdelia agendu bývalej sekcie riadenia informatizácie. Médiá o tom vo štvrtok informoval úrad.

Sú to sekcia digitálnej agendy, sekcia informačných technológií verejnej správy, sekcia kybernetickej bezpečnosti a sekcia sprostredkovateľského orgánu informatizácie spoločnosti.

Sekcia digitálnej agendy sa bude venovať jednotnému digitálnemu trhu, priamo riadeným programom Európskej únie v oblasti informatizácie spoločnosti, ako aj novým technológiám. Bude tiež koordinovať činnosť Národnej koalície pre digitálne zručnosti a povolania. Jej riadením je poverený Miloš Koterec, diplomatický poradca podpredsedu vlády, ktorý má za sebou diplomatickú aj výskumno-technickú kariéru. Okrem iného pôsobil aj ako výskumník a akademik na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Sekcia informačných technológií verejnej správy bude vytvárať legislatívu pre informatizáciu a informačné technológie, usmerňovať tvorbu a schvaľovanie koncepcií rozvoja informačných systémov, koordinovať správu domény .sk a budovanie informačných systémov verejnej správy. Bude sa ďalej venovať riadeniu hodnoty informačných systémov verejnej správy a plánovaniu, rozvoju a prevádzke informačných systémov, kde je ÚPVII správcom alebo prevádzkovateľom. Riadením sekcie je poverený Jaroslav Kmeť, ktorý na úrad prichádza z pozície generálneho riaditeľa spoločnosti Oracle Slovensko.

Sekcia kybernetickej bezpečnosti sa bude zaoberať zlepšovaním úrovne kybernetickej a informačnej bezpečnosti vo verejnej správe, tvorbou bezpečnostných metodík a postupov, monitorovaním ich dodržiavania, ako aj monitorovaním celkového stavu kyberbezpečnosti vo verejnej správe. Súčasťou sekcie bude aj vládna jednotka CSIRT. Riadením je poverený Ján Majtán, ktorý doteraz spolupracoval s ÚPVII ako odborný poradca pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť. Bol riaditeľom a poradcom v konzultačných spoločnostiach zameraných na projektové riadenie, IT bezpečnosť, návrhy bezpečnostných systémov pre banky a verejnú správu, riadenie prevádzky a špecializované poradenstvo.

Sekcia sprostredkovateľského orgánu informatizácie spoločnosti bude implementovať projekty financované z eurofondov v oblasti informatizácie. Bude sprostredkovateľským orgánom pre Operačný program Informatizácia spoločnosti a Operačný program Integrovaná infraštruktúra – prioritná os 7 (Informačná spoločnosť). Rovnako bude zastupovať úrad vicepremiéra v novom programovom období 2021 – 2027 v oblasti digitalizácie spoločnosti a informačných technológií. Generálnou riaditeľkou sekcie je Erna Dohnáliková, vybraná spomedzi interných kapacít ÚPVII. Predtým pôsobila na viacerých riadiacich pozíciách v štátnej správe, predovšetkým v oblasti projektov financovaných z eurofondov, uzatvára úrad vicepremiéra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.