Austrália zatvorila svoj internačný tábor na Vianočnom ostrove

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Canberra 5. októbra (TASR) - Austrália v piatok oznámila, že po desiatich rokoch uzatvorila kontroverzný internačný tábor pre žiadateľov o azyl, ktorý prevádzkovala na Vianočnom ostrove v Indickom oceáne. Uviedol to v piatok denník Sydney Morning Herald.

Canberra je terčom ostrej kritiky za svoju veľmi reštriktívnu prisťahovaleckú politiku, ktorú v roku 2013 presadili konzervatívci a spočíva v systematickom odmietaní lodí s ilegálnymi prisťahovalcami snažiacimi sa dostať do Austrálie.

Migranti, ktorým sa to predsa len podarí, sú následne presunutí na neurčitú dobu do táborov na ostrove Manus, ktorý patrí Papue-Novej Guinei, na ostrov Nauru či na Vianočný ostrov, kde čakajú na vybavenie svojej žiadosti o azyl.

Hovorca úradu pre prisťahovalectvo David Coleman spresnil, že asi 30 osôb zadržiavaných na Vianočnom ostrove po zatvorení tamojšieho centra presunuli uplynulý víkend do podobného zariadenia v pevninskej Austrálii.

Vianočný ostrov sa nachádza asi 2300 kilometrov severozápadne od Perthu, hlavného mesta štátu Západná Austrália. Tábor, ktorý tam v roku 2013 vznikol, bol miestom nepokojov, samovrážd alebo sebapoškodzovania.

Canberra ospravedlňuje svoju protiimigračnú politiku snahou bojovať proti gangom pašerákov a odradiť migrantov od pokusov o nebezpečnú plavbu do Austrálie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.