Bratislava 8. októbra (TASR) - Skrátiť dĺžku praxe advokátskeho koncipienta z piatich na tri roky je cieľom návrhu novely zákona o advokácii z dielne opozičných poslancov Milana Krajniaka, Borisa Kollára, Adriany Pčolinskej a Petra Pčolinského (všetci Sme rodina). Právnu normu predložili na októbrové zasadnutie Národnej rady SR.
Súčasne platná päťročná prax advokátskeho koncipienta sa podľa Sme rodina javí ako neopodstatnene dlhá, až diskriminačná, oproti iným významným právnickým profesiám. Napr. v prípade sudcov a prokurátorov je len trojročná prax podmienkou pripustenia k justičnej skúške.
Aktuálne podmienky podľa autorov novely de facto znemožňujú vykonávanie koncipientskej praxe absolventom právnických fakúlt pochádzajúcich z nízkopríjmových rodín, ktoré si nemôžu dovoliť financovať odbornú prax svojich detí po dobu zodpovedajúcu dĺžke ďalšieho plnohodnotného univerzitného štúdia. "Navyše sa päťročná prax môže javiť aj ako neopodstatnená prekážka v prístupe k výkonu slobodného povolania pre ženy, ktoré práve v najcitlivejšom období, teda po ukončení štúdia na vysokej škole, chcú tiež plniť životnú úlohu matky a musia sa tak často na úkor prerušenia praxe advokátskeho koncipienta rozhodovať v prospech rodiny," uvádzajú v dôvodovej správe.
Štvorica navrhovateľov upozorňuje, že každým rokom účinnosti súčasného zákona o advokácii uniká do zahraničia alebo iných profesijných odborov množstvo nádejných študentov a absolventov práva. "Od roku 2011 klesol počet uchádzačov o štúdium na slovenských právnických fakultách o alarmujúcich 60 percent. So znižujúcim sa záujmom o štúdium práva však nekorešponduje počet advokátov a koncipientov, ktorý je stále konštantný. Možnosti advokátov zamestnať nových kvalitných koncipientov sú preto výrazne obmedzené. S nedostatkom kvalitných koncipientov už zápasia mnohé advokátske kancelárie," argumentujú.
Znovuzavedenie trojročnej praxe má teda zásadne zvýšiť záujem o advokáciu zo strany právnikov pochádzajúcich zo všetkých spoločenských vrstiev obyvateľstva. "Mladí ľudia z nízkopríjmových rodín budú schopnejší prekonať trojročné obdobie, v ktorom sú za svoju prácu často odmeňovaní minimálnou mzdou, prípadne mzdou výrazne nižšou, ako je bežné v porovnateľných odvetviach. Dôsledkom tejto zmeny bude obmedzenie inštitucionalizovaného uzatvárania sa advokátskeho stavu," dodáva Sme rodina.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR