Vláda v Jemene a miestni vzbúrenci si pred rokovaním určili podmienky

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Rimbo 6. decembra (TASR) - Medzinárodne uznávaná vláda v Jemene a miestni vzbúrenci si ešte pred začiatkom ťažko dohodnutých mierových rozhovorov vo švédskom meste Rimbo pod záštitou Organizácie Spojených národov vzájomne stanovili podmienky. Informovala o tom agentúra AFP.

Dejiskom štvrtkových dlho očakávaných rokovaní je zámok v meste Rimbo ležiaci severne od hlavného mesta Štokholm. Zúčastňuje sa na nich aj osobitný vyslanec OSN pre Jemen Martin Griffiths.

Jeden z popredných predstaviteľov šiitských povstalcov z hnutia húsíov pohrozil vo štvrtok krátko pred začiatkom stretnutia, že lietadlám OSN zakážu využívať letisko v hlavnom meste Saná v prípade, že mierové rokovania vo Švédsku nepovedú k jeho plnému otvoreniu.

"Pokiaľ letisko jemenského hlavného mesta počas mierových rozhovorov vo Švédsku plne neotvoria pre obyvateľov v Jemene, vyzývam (povstaleckú) politickú radu a vládu, aby letisko zavreli pre všetky lietadlá," napísal na Twitteri Muhammad Alí al-Húsí.

Predstavitelia medzinárodne uznávanej vlády prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího zareagovali na toto vyhlásenie odvetne a vyzvali povstalcov, aby sa stiahli zo strategicky významného mesta Hudajda.

Ministerstvo zahraničných vecí Jemenu prostredníctvom Twitteru húsíom odkázalo, aby "sa plne stiahli zo západného pobrežia a túto oblasť odovzdali legitímnej vláde".

Rokovanie v mestečku Rimbo ležiacom severne od Štokholmu bude prvým stretnutím predstaviteľov oboch strán od neúspešných rozhovorov v roku 2016.

Dvanásťčlenná delegácia oficiálnej jemenskej vlády, ktorú vedie minister zahraničných vecí Chálid Jamání, pricestovala do Štokholmu v stredu večer. Do Švédska už v utorok z jemenského hlavného mesta Saná odletela delegáciu húsíov, ktorých sprevádzal osobitný vyslanec OSN pre Jemen.

Predstavitelia OSN však podľa agentúry AP počas nich veľký posun v tomto ozbrojenom konflikte smerom k politickému riešeniu neočakávajú. Minimálne by však mohli prostredníctvom malých krokov pomôcť zmierniť zhoršujúcu sa humanitárnu krízu v krajine.

Od roku 2015 - keď sa do bojov proti Iránom podporovaným húsíom zapojila koalícia štátov vedená Saudskou Arábiou - zahynulo v Jemene podľa údajov OSN približne 10.000 ľudí. Vojna v Jemene spôsobila podľa OSN najhoršiu humanitárnu krízu súčasnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.