Tisíce žien z Mjanmarska sa stali v Číne obeťami dohodnutých sobášov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bangkok 7. decembra (TASR) - Viac ako 7400 žien zo severného Mjanmarska sa v rokoch 2013-17 stali obeťami núteného vydaja v Číne. Vo svojej najnovšej štúdii to uvádzajú autori z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health v americkom Baltimore, informovali agentúry DPA a AFP.

Dôsledkom tzv. politiky jedného dieťaťa, ktorej sa Čína v roku 2015 vzdala, je v krajine približne o 33 miliónov viac mužov než žien. Podľa v piatok zverejnenej štúdie práve táto "nerovnováha mužov a žien v Číne, najmä vo vidieckych oblastiach" spôsobuje dopyt po ženách zo susedných krajín.

Každý rok sú tisíce chudobných žien z Kambodže, Laosu, Mjanmarska a Vietnamu predávané za nevesty - niektoré dobrovoľne, kým ďalšie sú obeťami podvodu či obchodovania s ľuďmi.

Podľa štúdie, ktorej závery sú založené na rozhovoroch s vyše 400 ženami z viac ako 40 lokalít v Mjanmarsku a Číne, tiež väčšinu z neviest prinútili manželovi porodiť dieťa.

Podľa expertov sa tisíce neregistrovaných žien stali obeťami obchodovania s ľuďmi a nakoniec aj nútených sobášov v dôsledku konfliktu, zhabania pôdy a ďalších porušení ľudských práv zo strany mjamarskej vlády v pohraničných oblastiach, predovšetkým v Kačjinskom a Šanskom štáte.

Manželstvá sú často dohodnuté a sprostredkované vlastnými rodinami žien, ako aj staršinami v dedine. Budúce nevesty nemôžu dohodnutý sobáš odmietnuť, keďže sú na najnižšej úrovni spoločenskej hierarchie.

Autori štúdie vyzvali Mjanmarsko, aby vnútorné konflikty ukončilo a zaistilo, aby jeho občania mali platné dokumenty a mohli tak v Číne legálne pracovať. Zároveň vyzvali čínsku vládu, aby mjanmarským utečencom zaistila prístup k bezpečnej humanitárnej pomoci s cieľom znížiť ich zraniteľnosť voči vykorisťovaniu a obchodovaniu s ľuďmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.