USA prvýkrát za 45 rokov vyviezli viac ropy a palív než doviezli

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Washington 7. decembra (TASR) - Spojené štáty vyviezli v minulom týždni viac ropy a pohonných látok než doviezli. Stalo sa tak prvýkrát za 45 rokov. Správu zverejnilo ministerstvo energetiky vo štvrtok (6. 12.), v deň, keď sa členské štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu stretli vo Viedni, aby rozhodli o obmedzení produkcie v budúcom roku a podporili tak ceny ropy.

Po započítaní všetkého dovozu a vývozu ropy a ropných produktov, Spojené štáty zaznamenali v týždni do 30. novembra čistý vývoz na úrovni 211.000 barelov denne (1 barel = 159 litrov). Stalo sa tak prvýkrát od roku 1973, keď americké ministerstvo energetiky začalo príslušné údaje zverejňovať. Umožnil to rekordný objem vývozu ropy, ktorý za daný týždeň dosiahol viac než 3,2 milióna barelov denne.

Spojené štáty patrili dlhé roky k významným dovozcom ropy, nie však vývozcom. Čiastočným dôvodom bol aj 40 rokov trvajúci zákaz vývozu ropy z USA, ktorý zrušila až administratíva Baracka Obamu koncom roka 2015.

V prvej fáze USA vyvážali najmä benzín a naftu, to sa ale zmenilo nástupom ťažby ropy z bridlicových ložísk. Práve rozmach tohto sektora umožnil zvýšiť produkciu ropy v USA na rekordných 11,7 milióna barelov denne.

Aj to je dôvod, prečo sa štáty OPEC snažia ťažbu najväčších producentov znížiť a stabilizovať zásoby komodity na trhu, a tým aj ceny ropy. Očakávalo sa, že OPEC rozhodne o znížení produkcie už počas prvého zasadnutia vo Viedni vo štvrtok 6. decembra, ropný kartel ale rozhodnutie odložil s tým, že je najskôr potrebné presvedčiť Rusko, ktoré je mimo OPEC, aby sa na redukcii produkcie podieľalo väčšou mierou, než samotná Moskva plánuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.