Rektori nebudú odoberať podvodné tituly, návrh opozície neprešiel

Archívna snímka - budova Žilinskej univerzity. Foto: TASR Erika Ďurčová

Bratislava 7. decembra (TASR) - Absolventovi nebude možné odobrať udelený akademický titul ani v prípade, že sa preukáže podvod pri jeho získaní. Opozičný návrh zákona, ktorý by dal podľa českého vzoru takúto možnosť rektorovi, v piatok v pléne neprešiel.

Nezaradený poslanec Oto Žarnay tvrdil, že potrebujeme zákon, ktorý bude chrániť hodnotu skutočného vzdelania. Podľa poslankyne parlamentu Viery Dubačovej (nezaradená) možnosť kúpiť si titul beztrestne podporuje ďalšie podvody s titulmi. "Podvody pri získavaní akademických titulov sa doteraz oplácali, okrem hanby za ne nič nehrozí. Podvodníci si môžu po zložení štátnej skúšky vydýchnuť, titul majú navždy. My to chceme konečne zastaviť," poznamenala.

Odoberanie titulov mal uskutočňovať rektor príslušnej vysokej školy, pričom toto konanie by začínal z vlastnej iniciatívy alebo na základe návrhu akademického senátu vysokej školy, akademického senátu príslušnej fakulty a návrhu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. "Rektor bude mať pri neodôvodnenom podnete právo konanie zastaviť. Pri jeho rozhodovaní mu bude pomáhať sedemčlenná prieskumná komisia, zložená zo šiestich odborníkov menovaných rektorom, ako aj jedného študenta príslušnej vysokej školy," uvádzali v návrhu nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého. Odobrať by tak mohol všetky tituly, ktoré boli udelené na základe zloženia štátnej skúšky a obhájením dizertačnej práce.

Vyslovenie neplatnosti malo byť možné napadnúť žalobou s odkladným účinkom v správnom súdnictve. Lehoty pre vyslovenie neplatnosti navrhovali nezaradení poslanci stanoviť v dĺžke jedného roka od právoplatnosti rozsudku o úmyselnom trestnom čine a desiatich rokov v prípade hrubého a úmyselného porušenia predpisov upravujúcich ochranu duševného vlastníctva či dobrých mravov, čo malo umožniť potrestanie napríklad za zjavné plagiátorstvo.

Návrh je podľa nezaradených poslancov inšpirovaný nielen českou právnou úpravou účinnou od 1. septembra 2016, ale aj legislatívnymi prácami dosiahnutými vládou Ivety Radičovej na ministerstve školstva, ktoré neboli dotiahnuté do úspešného konca z dôvodu jej predčasného skončenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.