Arménskeho exprezidenta Kočarjana vzali opäť do vyšetrovacej väzby

Na archívnej snímke Robert Kočarjan. Foto: TASR/AP

Jerevan 8. decembra (TASR) - Bývalého arménskeho prezidenta Roberta Kočarjana umiestnili v piatok znova do vyšetrovacej väzby pre obvinenia súvisiace s násilným rozohnaním protestov z roku 2008. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Kočarjan strávil už v lete vo vyšetrovacej väzbe dva týždne. Súd vtedy nariadil jeho prepustenie na základe odvolania, v piatok však vyšší súd toto rozhodnutie zvrátil.

Exprezident sa podľa vyjadrenia svojho právnika vrátil do väzenia sám a nečakal, kým ho odvedie polícia.

Voči Kočarjanovi, prezidentovi Arménska z rokov 1998-2008, vzniesli v júli obvinenia z narušenia ústavného poriadku krajiny. Tohto činu sa mal dopustiť tým, že nechal potlačiť protesty v Jerevane po prezidentských voľbách v roku 2008, pričom zahynulo najmenej osem demonštrantov.

Kočarjan toto obvinenie odmieta a označuje ho za politickú pomstu zo strany súčasného premiéra Nikola Pašinjana, ktorý pomáhal pri organizovaní spomínaných protestov.

V nedeľu sa konajú v Arménsku predčasné parlamentné voľby, v ktorých sa očakáva úspech Pašinjanovej strany. Pašinjan sa stal dočasným premiérom Arménska v máji po tom, ako sa postavil na čelo protestného hnutia, ktoré donútilo po šiestich dňoch k odstúpeniu nepopulárneho prezidenta Serža Sarkisjana.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.