Novým šéfom ruskej vojenskej rozviedky GRU sa stal Igor Kosťukov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo

Moskva 10. decembra (TASR) - Novým šéfom ruskej vojenskej rozviedky GRU sa stal po prvý raz predstaviteľ námorných síl viceadmirál Igor Kosťukov. Informovala o tom v pondelok agentúra TASS s odvolaním sa na zdroj z ruského ministerstva obrany. Kremeľ vymenovanie Kosťukova zatiaľ nepotvrdil.

Po novembrovej náhlej smrti náčelníka Hlavnej správy rozviedky (GRU) Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej federácie Igora Korobova bol Kosťukov dočasne poverený riadením služby.

Podľa otvorených zdrojov sa Kosťukov narodil 21. februára 1961. Vyškolili ho za námorného dôstojníka a neskôr absolvoval vojensko-diplomatickú akadémiu a slúžil v GRU. Ako jeden z vedúcich predstaviteľov GRU sa podieľal na velení vojenskej operácie v Sýrii. Za odvahu a hrdinstvo získal vyznamenanie Hrdina Ruskej federácie.

Koncom decembra 2016 bol zaradený na americký zoznam sankcií za akcie súvisiace s "podvracaním demokracie" v Spojených štátoch. V septembri 2018 ho USA zaradili na sankčný zoznam za údajné zasahovanie do amerických prezidentských volieb v roku 2016, dodal TASS.

Generálplukovník Korobov zomrel 21. novembra po "vážnej chorobe". Náčelníkom GRU sa stal po náhlej smrti svojho predchodcu generálplukovníka Igora Serguna v roku 2016.

Aj Korobov bol spoločne s ďalšími príslušníkmi GRU na sankčnom zozname Spojených štátov za činnosti, "ktoré v mene ruskej vlády podkopávajú kybernetickú bezpečnosť", uviedla agentúra Reuters.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.