Výskum bleskov ušetrí podľa vedcov letiskám miliónové straty

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 11. decembra (TASR) - Množstvo letov býva každoročne zrušených a letiská sú nútené obmedziť alebo v krajnom prípade odstaviť prevádzku z dôvodu nepriaznivého počasia. Vedci z Ústavu stavebníctva a architektúry Slovenskej akadémie vied (SAV), Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského a spolupracovníci z US Army skúmali optické javy súvisiace s elektricky nabitými časticami.

Ako TASR informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, vedci prišli s teoretickými odhaleniami pôvodu doposiaľ neobjasnených optických anomálií u mikrovlnných signálov prenášaných v atmosfére, ale aj u mikrovĺn šíriacich sa vo vodnom aerosóle v laboratórnych podmienkach.

Riešenie, ktorému bol v roku 2018 udelený patent, vyvinuli slovenskí vedci na aktívnu predpoveď ohrozenia bleskmi s priamym využitím v zabezpečovacích systémoch letísk. "Naše patentové riešenie umožňuje určiť vlastnosti elektricky nabitých častíc v oblaku na veľké vzdialenosti bez použitia sond, a tak predpovedať mieru ohrozenia bleskom bezkontaktnými optickými metódami, pomocou špecializovaných radarov pracujúcich v oblasti milimetrových vĺn," uviedol samostatný vedecký pracovník Ústavu stavebníctva a architektúry SAV Miroslav Kocifaj. Ako ďalej doplnil, ohrozenie bleskmi je obzvlášť závažné pri vzlietaní a pristávaní lietadiel, keď môže dôjsť až k zlyhaniu prístrojov či zablokovaniu pohonu lietadla. "V prípade uzatvorenia letiska pritom dochádza k značným finančným stratám," povedal.

Podľa slov Hucákovej výsledky výskumu "otvorili tiež dvere" do výskumného priestoru s dôležitými aplikáciami v oblasti elektromagnetického rozptylu, diaľkového monitoringu a inžinierstva. "Výskum z posledných rokov naznačuje, že získané poznatky by sa dali využiť aj pri analýze kozmických častíc, ktoré sú taktiež nositeľmi elektrického náboja, a preto optické merania môžu poskytnúť informácie napríklad aj o materiáli prachovej zložky komét," dodal Kocifaj.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.