Juncker vylúčil nové rokovania o brexitovej dohode

Jean-Claude Juncker, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Štrasburg 11. decembra (TASR) - Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v utorok vylúčil možnosť opätovného otvorenia rokovaní o dohode, ktorá upravuje podmienky odchodu Británie z Európskej únie. Podľa neho je možné len vyjasnenie si niektorých aspektov dohody, informovala agentúra AP.

"Neexistuje absolútne nijaký priestor pre opätovné rokovania," povedal Juncker pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Ak sa však k celej záležitosti pristúpi "rozumne, je dostatok priestoru pre dodatočné vyjasnenia a ďalšie interpretácie bez toho, aby došlo k otvoreniu dohody". Tá je podľa neho tou najlepšou a jedinou dohodou, ktorú bolo možné dosiahnuť.

Šéf eurokomisie sa ešte v utorok večer (19.15 h) stretne s britskou premiérkou Theresou Mayovou, ktorá v pondelok odložila hlasovanie britského parlamentu o predbežnej dohode o tzv. brexite, ktoré bolo naplánované na 11. decembra.

Mayová sa v utorok vydala na bleskové turné po európskych krajinách v snahe zachrániť dohodu, voči ktorej existuje silný odpor naprieč britským politickým spektrom. Dopoludnia sa stretla v Haagu s holandským premiérom Markom Ruttem. Neskôr absolvuje v Berlíne rokovania s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou (13.00 h) a v Bruseli s Junckerom a šéfom Európskej rady Donaldom Tuskom (18.00 h).

Mayová chce podľa vlastných slov dostať od európskych lídrov bližšie nešpecifikované uistenia týkajúce sa dohody. Tie by mali zmierniť obavy členov Dolnej snemovne britského parlamentu, ktorá by dohodu v súčasnej podobe zrejme neschválila. Premiérka v tejto súvislosti spomenula citlivú otázku tzv. backstopu - záložného plánu s cieľom zabezpečiť integritu vnútorného trhu a aj bezpečnosti na írskom ostrove.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.