Japonský súd predĺžil Carlosovi Ghosnovi vyšetrovaciu väzbu

Carlos Ghosn, archívna snímka. Foto: TASR

Tokio 11. decembra (TASR) - Japonský súd v utorok predĺžil vyšetrovaciu väzbu pre bývalého predsedu predstavenstva spoločnosti Nissan Carlosa Ghosna minimálne do 20. decembra.

Prokuratúra v Tokiu v pondelok obvinila Ghosna, jeho spolupracovníka Grega Kellyho a samotnú automobilku, že v priebehu piatich rokov od roku 2011 v správach pre príslušné úrady nenahlasovali celé Ghosnove príjmy a "podhodnotili" ich približne o 5 miliárd jenov (38,82 milióna eur).

Ghosn je vo vyšetrovacej väzbe od 19. novembra a spolu s Kellym sú obvinení, že porušili nariadenia japonskej burzy.

Okrem toho prokuratúra v pondelok (10.12.) rozšírila obvinenia proti Ghosnovi a tvrdí, že zatajil ďalšie 4 miliardy jenov v rokoch 2016-18.

Ghosnov právnik protestoval proti rozšíreniu obvinenia, informovali japonské médiá.

Podľa správ v médiách Ghosn priznal na prokuratúre, že nezverejnil svoje príjmy v "plnej miere". Argumentoval, že to nebolo potrebné, pretože išlo o príjmy, ktoré by dostal až po odchode z Nissanu.

Ako je zvykom v Japonsku, dátum procesu ešte nebol stanovený. Prokuratúra môže predložiť ďalšie obvinenia a doba zadržania sa následne predĺži.

Nissan a ďalšia japonská automobilka Mitsubishi už odvolali Ghosna z postu predsedu, zatiaľ čo francúzsky Renault sa rozhodol ponechať 64-ročného Ghosna na poste predsedu a riaditeľa aj po zatknutí v Tokiu.

(1 EUR = 128,79 JPY)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.