Kosovský parlament schválil vytvorenie armády

Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta

Priština 14. decembra (TASR) - Poslanci kosovského parlamentu schválili v piatok tri návrhy zákonov o transformácii bezpečnostných síl na armádu. Informovala o tom agentúra AFP.

Zákony podporilo všetkých 107 prítomných poslancov kosovského zákonodarného zboru. Hlasovanie bojkotovali poslanci zastupujúci srbskú menšinu, ktorí majú v parlamente desať kresiel.

Kosovský parlament, ktorý má 120 poslancov, v októbri hlasoval za zriadenie armády o sile 5000 mužov. Predstavitelia 120-tisícovej srbskej menšiny sa však proti tomuto kroku postavili a vyhlásili ho za "nezákonný".

Srbský prezident Aleksandar Vučič nedávno vyhlásil, že Srbsko nedopustí vytvorenie kosovskej armády podporované Spojenými štátmi, pretože to nie je v súlade s medzinárodným právom.

Kosovo vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť, ktorú však Srbsko neuznáva podobne ako niektoré ďalšie krajiny vrátane Slovenska.

EÚ považuje normalizáciu vzťahov medzi Srbskom a Kosovom za kľúčovú podmienku prípadného budúceho členstva oboch krajín v EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.