Firma EEI tvrdí, že bude prevádzkovať parkovací systém v Košiciach

Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Košice 19. decembra (TASR) – Prevádzkovať parkovací systém v Košiciach chce mesto aj súčasný prevádzkovateľ, ktorým je spoločnosť EEI, s. r. o. Tá pre TASR uviedla, že bude naďalej vykonávať svoje zmluvné povinnosti a práva v zmysle uzatvorenej nájomnej zmluvy, a to aj v roku 2019. Firma tým reagovala na utorkové (18.12.) vyhlásenie mesta, že na základe všeobecne záväzného nariadenia (VZN) od 1. januára 2019 preberá parkovací systém. Podľa EEI vyhlásením ignoruje súdom uložené povinnosti a snaží sa mariť jeho rozhodnutie.

Spoločnosť tvrdí, že jednostranné a účelové prijímanie VZN žiadnym spôsobom neznižuje vykonateľnosť povinností uložených zo strany súdu. "EEI opakovane vyzýva mesto Košice, aby sa vrátilo k rokovaciemu stolu - ak má úprimný záujem o vyriešenie vzniknutej situácie spôsobom, ktorý bude v súlade s právom a rozhodnutiami súdu a v neposlednom rade aj v záujme občanov mesta Košice," uviedla spoločnosť, podľa ktorej je zároveň vyzývanie občanov k nepredlžovaniu parkovacích kariet protiprávne a je v priamom rozpore so spomínaným súdnym rozhodnutím. Podľa EEI ide o nepochopiteľný postojom samosprávy. "Toto konanie zakladá spoločnosti EEI nárok na náhradu spôsobenej škody," uzavrela.

Okresný súd Bratislava I vydal na základe žaloby parkovacej spoločnosti v októbri neodkladné opatrenie, čím mestu prikázal poskytovať spoločnosti EEI súčinnosť pri prevádzkovaní verejných platených parkovísk a výbere parkovného na jeho území v zmysle nájomnej zmluvy z roku 2012 a jej dodatkov. Platí to do času skončenia zmluvy alebo do prípadného súdneho rozhodnutia o jej neplatnosti. Mesto sa proti opatreniu odvolalo. "Tak ako hovoria právnici, ktorí sa na problematiku pozerali, mám za to, že VZN je vyššia právna norma. Ale treba to zanalyzovať," odpovedal novozvolený primátor Košíc Jaroslav Polaček počas ustanovujúceho zastupiteľstva (10.12.) na otázku novinárov, či nebude podľa neho prevzatie parkovania v rozpore s nariadením súdu.

Na základe splnomocnenia mestským zastupiteľstvom bývalé vedenie magistrátu podalo dňa 2. novembra na Okresnom súde Košice I žalobu na parkovaciu spoločnosť, respektíve plnenie - vzájomné vyrovnanie záväzkov oboch zmluvných strán, a na vypratanie parkovacích miest vrátane parkovacích automatov. Obsahuje aj návrh na určenie platnosti alebo neplatnosti zmluvy medzi mestom a firmou rozhodnutím súdu, ktorá je uzatvorená do polovice roka 2022.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.