Londýnske letisko Gatwick je po preletoch dronov stále zatvorené

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn 20. decembra (TASR) - Na Gatwicku - jednom z najvyťaženejších letísk v Británii - ostávajú po pozastavení prevádzky v dôsledku preletu dronov v oblasti jeho dráh vo štvrtok predpoludním čakať tisícky cestujúcich. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.

Príletové a vzletové plochy tohto letiska v južnej časti Londýna uzatvorili po tom, ako v ich blízkosti videli dve bezpilotné lietadlá.

Opatrenie pocítilo okolo 10.000 pasažierov. Lietadlá totiž na Gatwicku nemôžu pristávať a ani z neho odlietať. Prichádzajúce lety presmerovali na okolité londýnske letiská, napríklad na Heathrow, Stansted, Luton a Manchester, a niektoré do Paríža alebo Amsterdamu.

Prevádzkový riaditeľ letiska Chris Woodroofe podľa BBC uviedol, že po jednom drone, ktorý je údajne stále vo vzduchu, pátrajú.

Letisko vyzvalo všetkých pasažierov, aby si v priebehu štvrtka vopred preverili stav svojho letu.

Letisková polícia sa stále pokúša vypátrať obsluhovateľa dronu. Ďalší stroj spozorovali taktiež vo štvrtok ráno krátko pred 07.00 h miestneho času.

Európska agentúra pre letovú prevádzku Eurocontrol uviedla, že dráha by mala byť zatvorená do 11.00 h miestneho času (12.00 h SEČ).

Letovú prevádzku zastavili v stredu večer krátko po 21.00 h miestneho času (22.00 h SEČ) po tom, ako nad letiskovou plochou zaznamenali dva drony.

Dráhy nakrátko otvorili vo štvrtok nadránom, po 45 minútach ich však znova uzavreli, pretože prišli ďalšie hlásenia o pozorovaní dronov.

Woodroofe pre BBC povedal, že po operátorovi dronov pátra 20 policajných jednotiek. Stroje však zostreliť nechcú, pretože sa obávajú rizika zatúlaných guliek.

Preventívne bezpečnostné opatrenie sa týka všetkých odchádzajúcich i prichádzajúcich letov.

Frustrovaní cestujúci museli v čase nadchádzajúcich vianočných a novoročných sviatkov a prázdnin čakať v lietadlách, ktoré zostali čakať na vzletových dráhach. Vedenie Gatwicku sa ešte v stredu ospravedlnilo cestujúcim za vzniknuté komplikácie, ale zdôraznilo, že bezpečnosť je v tejto súvislosti prioritou.

Prelet dronu v okruhu jedného kilometra od hranice areálu letiska a jeho priľahlých častí je protizákonný, dodala BBC.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.