Slovenský rozpočet má byť prvýkrát v histórii vyrovnaný

Na snímke zľava v popredí predseda vlády SR Peter Pellegrini, predseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši, minister financií SR Peter Kažimír, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, v pozadí zľava podpredsedovia Národnej rady SR Andrej Hrnčiar, Béla Bugár, predseda parlamentu Andrej Danko a podpredseda NR SR Martin Glváč počas 38. schôdze Národnej rady SR 5. decembra 2018 v Bratislave. Plénum Národnej rady (NR) SR v stredu schválilo rozpočet na rok 2019. Ide o prvý vyrovnaný rozpočet v histórii Slovenska. Foto: TASR - Pavol Zachar

Bratislava 1. januára (TASR) – Verejná správa na Slovensku sa od utorka riadi novým rozpočtom. Podľa v parlamente schváleného znenia má ísť o prvý vyrovnaný rozpočet v histórii Slovenska.

Príjmy aj výdavky verejnej správy majú tento rok dosiahnuť 37,161 miliardy eur. Samotný štátny rozpočet bude naďalej deficitný. Jeho celkové príjmy sú naplánované na 15,498 miliardy eur a výdavky 17,636 miliardy eur. Hotovostný schodok tak dosiahne 2,138 miliardy eur.

Pôvodný návrh rozpočtu verejnej správy počítal s deficitom na úrovni 0,10 % hrubého domáceho produktu (HDP). Prijatím pozmeňujúceho návrhu z finančného výboru však parlament upravil schodok tak, aby sa dosiahlo v roku 2019 vyrovnané hospodárenie. 

Rozpočet počíta aj s financovaním viacerých priorít vlády. Ráta tiež s rastom miezd v celom verejnom sektore, rásť majú platy zdravotným pracovníkom aj justičným úradníkom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.