Európska komisia prvýkrát pozitívne označila vývoj v zdravotníctve

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 1. januára (TASR) – Európska komisia (EK) prvýkrát v histórii označila vývoj v rezorte zdravotníctva ako pozitívny, keď uznala, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR dosiahlo výrazný pokrok vo zvyšovaní efektivity. Rok 2018 hodnotí preto MZ podľa jeho hovorkyne Zuzany Eliášovej "veľmi dobre" a celkovú situáciu v rezorte považuje "za stabilnú".

Ministerstvo poukázalo na to, že sa viaceré veľké projekty podarilo dotiahnuť do finálnej fázy. "Úspešne sa rozbehla stratifikácia a nastavil sa nový prerozdeľovací mechanizmus. Celková situácia v rezorte je stabilná. Keď sa pozrieme na ekonomiku, pokračujeme v úsporných opatreniach na výdavkoch verejného zdravotného poistenia," komentovala pre TASR Eliášová.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva zdôraznila, že "ťažiskovým posolstvom" je kvalitnejšia diagnostika, terapia a vyšší komfort. MZ SR sa podarilo ušetriť financie, ktoré sa rezortu vrátia.

"Nad rámec týchto úspor dosiahlo MZ SR v roku 2018 dodatočné úspory na kontrole nákupov v nemocniciach a centralizovanom obstarávaní vo výške 39,9 milióna eur. Z toho porovnávanie cien zdravotnej techniky prispelo k úspore približne 1,5 milióna eur, porovnávanie cien liekov, špeciálneho zdravotníckeho materiálu a zdravotníckych pomôcok prinieslo úsporu 3,4 milióna eur, centrálne obstarávanie usporilo približne 35 miliónov eur,"
zhodnotilo ministerstvo, podľa ktorého to znamená dobré správy pre pacientov aj zdravotníckych pracovníkov.

Od minulého roka, keď vstúpila do platnosti tzv. revízia výdavkov v zdravotníctve, došlo podľa Eliášovej k úsporám z verejného zdravotného poistenia vo výške 135,6 milióna eur. "Tieto úspory sú bez očistenia o nárasty výdavkov spojených so starnutím a inflácie, reálne úspory sú teda ešte vyššie. Vďaka implementácii eReceptu a lepšej kontrolnej činnosti došlo k úspore 33,2 miliónov eur na preskripčných liekoch," uviedla Eliášová.

Podľa MZ SR tiež možno hovoriť o komplexnej modernizácii prístrojovej techniky, "aká v rezorte doteraz nebola". Do zdravotníckych zariadení pribudlo približne 8000 moderných postelí, čo je tretina všetkých postelí v slovenských nemocniciach. MZ SR sa tak podľa Eliášovej snaží postupne zlepšiť podmienky v nemocniciach.

"Do zdravotníckych zariadení investuje prostredníctvom kapitálových výdavkov, v minulom roku 70 miliónov eur, rovnako aj v tomto roku viac ako 70 miliónov eur, pričom tieto finančné prostriedky sú určené na medicínske prístrojové vybavenie, ako aj rekonštrukcie a modernizácie priestorov," vysvetlila. Ako dodala, v budúcom roku bude z kapitálových výdavkov historicky najvyššia suma 100 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.