Muž narážal autom do ľudí, údajne chcel zabíjať cudzincov

Polícia blokuje cestu v nemeckom Bottrope, kde viacero osôb utrpelo zranenia potom čo narážal autom do ľudí 50-ročný muž. Foto: TASR/AP

Berlín 2. januára (TASR) - Nemecké orgány vydali zatykač na 50-ročného muža z mesta Essen, ktorý je po útokoch autom na viacerých miestach v Porúrí podozrivý z viacnásobného pokusu o vraždu. Vyplýva to zo stredajších vyhlásení polície a prokuratúry, o ktorých informovala tlačová agentúra DPA.

Predpokladá sa, že uvedený muž, ktorého sa podarilo zadržať, opakovane nasmeroval svoje auto do skupín ľudí oslavujúcich príchod nového roka v mestách Bottrop a Essen, k čomu ho motivovala nenávisť voči cudzincom. Podľa aktuálnych údajov zranil celkove osem ľudí, pričom jedenému z nich spôsobil ťažké zranenia.

Polícia a prokuratúra hodnotia konanie nemenovaného Nemca počas silvestrovskej noci ako "cielený útok". Minister vnútra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Herbert Reul po prvých výsluchoch zadržaného uviedol, že muž konal "s jasným úmyslom zabíjať cudzincov".

Medzi zranenými osobami boli Sýrčania a Afganci. Jedna žena zo Sýrie vo veku 46 rokov utrpela život ohrozujúce zranenia, uviedla agentúra AP.

Pred policajtmi, ktorí ho prišli zadržať, sa podozrivý vyjadroval nepriateľsky voči cudzincom. Sú tiež náznaky, že v minulosti podstúpil liečbu duševného ochorenia, dodala AP.

Priinášame chronologický prehľad podobných útokov vo svete

7. apríla 2018 (Münster) - V centre nemeckého mesta Münster v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko vrazila veľkou rýchlosťou dodávka do skupiny ľudí sediacich na zemi pred jednou z tamojších tradičných reštaurácií neďaleko miestneho Dómu. Udalosť si vyžiadala štyri životy vrátane vodiča a viac ako 30 zranených.

7. apríla 2017 (Štokholm) - Pri útoku ukradnutým nákladným autom v štokholmskej pešej zóne zahynulo päť ľudí a 15 ďalších utrpelo zranenia. Polícia identifikovala zhruba 150 ľudí, ktorí boli v čase útoku vystavení riziku smrti či ťažkého ublíženia na zdraví, keďže ich mohlo prejsť auto riadené útočníkom alebo ich mohli zasiahnuť letiace úlomky. K spáchaniu tohto činu sa priznal 39-ročný Uzbek Rachmat Akilov.

22. marca 2017 (Londýn) - Muž, ktorého polícia identifikovala ako Khalida Masooda, zrážal autom z požičovne chodcov na Westminsterskom moste v Londýne. Troch ľudí zabil, štvrtú osobu, Rumunku, zrazil do rieky Temža a onedlho takisto zomrela. Masooda zastrelila polícia, ale ešte predtým smrteľne pobodal policajta pred parlamentom. Polícia uviedla, že Masood sa inšpiroval extrémistickou ideológiou, ale nič nenaznačovalo, že by bol v priamom spojení s Islamským štátom alebo al-Káidou.

20. januára 2017 (Melbourne) - Muž, ktorý mal v minulosti psychické problémy a užíval drogy, nasmeroval v Melbourne, druhom najväčšom austrálskom meste, auto do chodcov na ulici plnej ľudí. Zabil štyroch z nich, z toho jedno dieťa, a asi 15 ich zranil. Polícia 26-ročného muža zatkla a oznámila, že incident nesúvisel s terorizmom.

8. januára 2017 (Jeruzalem) - Palestínsky vodič nákladného auta nabúral do skupiny izraelských vojakov na turistami obľúbenom mieste v Jeruzaleme. Štyroch zabil a 17 zranil. Išlo vtedy o najsmrtonosnejší útok za vyše roka násilností medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

19. decembra 2016 (Berlín) - Mladý Tunisan vrazil kamiónom do davu návštevníkov vianočných trhov v Berlíne, kde zabil 12 ľudí a desiatky ďalších zranil. K útoku sa prihlásila skupina Islamský štát. Útočníka Anisa Amriho, ktorému Nemecko odmietlo udeliť azyl, neskôr zastrelili policajti v severnom Taliansku pri náhodnej kontrole dokladov.

14. júla 2016 (Nice) - Tunisan žijúci vo Francúzsku vrazil chladiarenským kamiónom do davu ľudí oslavujúcich na prímorskej kolonáde v Nice Deň Bastily. Zabil 86 ľudí. Útočníka, ktorý sa hlásil k Islamskému štátu, polícia zabila. Veľké mestá vo svete následne posilnili bezpečnostné opatrenia, aby zabránili útokom automobilom.

22. decembra 2014 (Dijon) - Motorista vo francúzskom meste Dijon zranil 13 chodcov. Deň nato iný muž vrazil s nákladným autom do chodcov na vianočných trhoch v západofrancúzskom meste Nantes, jednu osobu zabil a deväť ľudí zranil. Obaja útočníci, ktorí nehody prežili, sa v minulosti liečili na duševné choroby.

20. októbra 2014 (Montreal) - Dvadsaťpäťročný muž vrazil autom do príslušníkov kanadského vojenského letectva pri Montreale, jedného zabil a ďalšieho zranil. Úrady uviedli, že vodič konvertoval na islam a extrémisti ho získali pre džihád. Polícia ho neskôr zastrelila.

30. júna 2007 (Glasgow) - Dvaja muži sa pokúsili nabúrať s horiacim džípom naloženým výbušninami do hlavnej budovy letiska v škótskom Glasgowe. Zablokovali im však cestu a výbušniny neexplodovali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.