Produkcia ropy v Rusku vzrástla vlani na nové postsovietske maximum

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Moskva 2. januára (TASR) - Produkcia ropy v Rusku vzrástla v minulom roku nad 11 miliónov barelov denne a dosiahla tak nové postsovietske maximum. Uviedlo to v stredu ruské ministerstvo energetiky.

Podľa ministerstva dosiahla produkcia v minulom roku v priemere 11,16 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). Prvýkrát tak prekonala 11 miliónov barelov/deň. Na porovnanie, v roku 2017 dosiahla produkcia v priemere 10,98 milióna barelov denne.

Pri prepočítaní na tony zaznamenalo Rusko v roku 2018 produkciu na úrovni 555,838 milióna ton oproti 547 miliónom ton v roku 2017. Ruský minister energetiky Alexander Novak však predpokladá, že v tomto roku by sa produkcia mohla znížiť na 552 miliónov ton. Dôvodom je dohoda s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) o znížení ťažby od 1. januára o 1,2 milióna barelov denne. Cieľom je zmierniť vysoké zásoby vo svete a podporiť ceny.

Podiel Ruska na celkovom objeme redukcie je 230.000 barelov/deň, pričom sa vychádza z októbrovej produkcie. Tá v prípade Ruskej federácie predstavovala 11,41 milióna barelov/deň.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.