P. Pellegrini: Budeme diskutovať o znížení daní pre nízkopríjmových

Na archívnej snímke slovenský premiér Peter Pellegrini. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 2. januára (TASR) - Vláda chce v roku 2019 začať diskutovať o znížení daňového zaťaženia pre nízkopríjmové skupiny obyvateľov. Avizoval to v stredu na tlačovej konferencii premiér Peter Pellegrini, za účasti ministra financií Petra Kažimíra (obaja Smer-SD).

"Môžem avizovať, že určite budeme v tomto roku viesť vážnu diskusiu s koaličnými partnermi o možnosti zníženia daňového zaťaženia pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. To znamená, aby sme ľuďom, ktorí zarábajú najnižšie mzdy na Slovensku, ponechali v peňaženkách viac peňazí v tomto roku," spresnil. Zníženie daní by sa malo podľa neho týkať ľudí s minimálnou mzdou, alebo s príjmami "niečo nad" jej úrovňou.

Opatrenie sa podľa predsedu vlády dá urobiť aj ako keby retroaktívne. "Aj keby sa opatrenie prijalo počas roka, bude platiť pre celý rok 2019, pretože sa to prejaví v ročnom zúčtovaní. Ľudia by tak tento benefit mohli dostať za celých 12 mesiacov tohto roku v rámci ročného zúčtovania v roku 2020," dodal Pellegrini.

Podľa Kažimíra začal rezort financií proces zmeny legislatívy v oblasti dane z príjmov a niektorých ďalších odvodov. "V najbližších týždňoch budeme zbierať podnety od odbornej verejnosti, zamestnávateľov, od firiem, daňových poradcov, od audítorov. Je plán, aby sme takýto návrh zákona, po tom, čo ho schvália aj koaličné strany, predložili niekedy na konci mája - júna na ďalší legislatívny proces, na vládu a potom do Národnej rady SR," dodal Kažimír.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.