P. Gajdoš: Budeme pokračovať v dozbrojení vrtuľníkov a vyrábať Zuzany

Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 3. januára (TASR) - Ministerstvo obrany (MO) SR plánuje v tomto roku pokračovať v začatej modernizácii ozbrojených síl. Odštartovať by sa mala výroba samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 a v pláne je aj dozbrojenie vrtuľníkov UH-60M Black Hawk. Pre TASR to povedal šéf rezortu Peter Gajdoš (SNS).

"Chceme dotiahnuť dovyzbrojenie vrtuľníkov, pretože doposiaľ sú bez palebnej podpory. Chceme, aby boli domontované dva guľomety do každého vrtuľníka tak, aby bola zabezpečená podpora pozemných a špeciálnych síl, vrátane podpory výsadku,"
povedal Gajdoš. Do budúcnosti plánujú podľa jeho slov vybaviť vrtuľníky aj systémami protitankových riadených striel a tiež ďalšími prvkami sebaochrany. Ozrejmil, že v súčasnosti sú na Slovensku štyri kusy vrtuľníkov, pričom v tomto roku pribudne ďalších päť.

V priebehu roka plánuje ministerstvo predložiť vláde SR tiež návrh obstarania 3D rádiolokátorov. Rezort už oslovil 12 hlavných výrobcov na základe požiadavky, aby boli systémy kompatibilné s členskými krajinami NATO. Zatiaľ nie je zrejmé, ktorá krajina bude radary dodávať. Gajdoš doplnil, že budú obstarané formou vláda – vláda, čo je podľa jeho slov maximálne transparentný spôsob.

Minister zdôraznil, že dôležité bude tiež doplatenie a splácanie doteraz realizovaných modernizačných projektov a dokončenie ich realizácie. „Spartany a Black Hawky v tomto roku doplatíme a budeme pokračovať so splácaním stíhacích lietadiel F-16," povedal. Počas roka by sa mala dokončiť aj modernizácia bojových vozidiel pechoty (BVP). Gajdoš priblížil, že ide o 35 kusov vozidiel, pričom 18 bude určených pre pozemné sily a pre mechanizované vojsko, ďalších 17 pre prápor Istar.

V tejto súvislosti spomenul šéf rezortu tiež obstarávanie vozidiel 4x4 pick-up, ktoré v uplynulom roku 2018 obstarali pre potreby a plnenie úloh Vojenskej polície. Pri obstaraní 21 kusov podľa jeho slov rezort ušetril viac ako 100.000 eur, ktoré využil na kúpu ďalších 4 áut pre potreby Vojenskej polície.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.