V obci Kmeťovo zaznie vianočné oratórium zo zbierky Andreja Kmeťa

Na snímke spevácky súbor Adoremus. Foto: TASR

Bratislava 4. januára (TASR) – V obci Kmeťovo v okrese Nové Zámky zaznie pri príležitosti 110. výročia úmrtia slovenského národovca, kňaza, historika, etnografa, archeológa a botanika Andreja Kmeťa vianočné oratórium "Prorokovaný" z jeho zbierky a textov z Proroctva Izaiášovho. Obec tak zároveň oslávi 70. výročie svojho pomenovania. TASR o tom informoval tajomník speváckeho zboru Adoremus Jozef Vrábel.

"Vianočné oratórium predstavuje Prostonárodnú vianočnú omšu a pastorálne piesne zo zbierky Andreja Kmeťa Prostonárodné vianočné piesne v úprave Dušana Billa pre miešaný zbor a orchester. Táto vzácna zbierka, zostavená Kmeťom v 60. rokoch 19. storočia ako pozoruhodná antológia slovenského vianočného repertoáru, ostala dokladom ojedinelého zberateľského činu, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Je významným hudobno-literárnym prameňom a právom jej možno pripísať hodnotu národnej kultúrnej pamiatky," priblížil Vrábel.

Predstavenie sa uskutoční v sobotu (5. 1.) o 17.00 h v Kostole Ružencovej Panny Márie v Kmeťove. Okrem zboru Adoremus vystúpia aj Divadlo na Trakoch z Trakovíc, Mucha Quartet a Kmeťovský farský a detský spevácky zbor.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.