Súkromný sektor eurozóny spomalil viac, ako naznačil rýchly odhad

Ilustračné foto. Foto: TASR

Londýn 4. januára (TASR) - Tempo rastu aktivity v súkromnom sektore eurozóny sa v decembri spomalilo viac, ako naznačil rýchly odhad a kleslo na najnižšiu úroveň za vyše štyri roky. Pod tento výsledok sa čiastočne podpísali násilné protivládne protesty vo Francúzsku. Pomalší rast objednávok a klesajúci vývoz zároveň zhoršujú vyhliadky firiem v tomto roku. Vyplýva to zo spresnených údajov spoločnosti IHS Markit.

Podľa prieskumu kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov sa v decembri znížil na 51,1 bodu z novembrových 52,7 bodu. Jeho spresnená hodnota je tak menšia ako 51,3 bodu pri predbežnom odhade a najnižšia za viac ako štyri roky.

Hodnota indexu sa však udržala nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu. PMI súkromného sektora eurozóny sa pohybuje nad touto hranicou od júla 2013.

Spomalenie rastu v decembri je čiastočne odrazom nižšej aktivity vo Francúzsku, kde protesty hnutia "žltých viest" údajne viedli k prvému poklesu výkonu hospodárstva za 2,5 roka.

Ale rast aktivity klesol aj v ostatných častiach eurozóny na čele s jej najväčším hospodárstvom - Nemeckom, ktoré zaznamenalo najslabší výsledok za 5,5 roka.

Ani vývoj nových objednávok nevyvoláva optimizmus. Sektor služieb zaznamenal len veľmi mierny rast, zatiaľ čo výrobcovia nahlásili najväčší pokles objednávok za vyše štyri roky.

Najvyšší PMI súkromného sektora vykázalo v decembri Írsko, a to 55,5 bodu, čo však bolo jeho deväťmesačné minimum. Nasledujú Španielsko s 53,4 bodu (trojmesačné minimum), Nemecko s 51,6 bodu (menej ako 52,2 bodu pri rýchlom odhade a 66-mesačné minimum), Taliansko 50 bodov (trojmesačné maximum). Francúzsky spresnený PMI sa prepadol hlbšie pod hranicu 50 bodov na 48,7 bodu a je horší ako 49,3 bodu pri rýchlom odhade a najnižší za 49 mesiacov.

Prieskum tiež ukázal, že aj PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, klesol v decembri na najnižšiu úroveň za viac ako štyri roky, a to na 51,2 z 53,4 bodu v novembri. Vo Francúzsko sa hodnota tohto indexu dostala pod hranicu 50 bodov prvýkrát od júna 2016, čo je výsledok protivládnych protestov.

Spoločnosť Markit v stredu (2.1.) zverejnila PMI výrobného sektora, ktorý sa v decembri znížil na 51,4 bodu z novembrových 51,8 bodu. Tento výsledok sa zhoduje s predbežným odhadom a je najslabší od februára 2016.

"Ekonomika eurozóny na konci roka 2018 opäť spomalila, pričom jej rast bol výrazný slabší ako na začiatku roka," skonštatoval Chris Williamson, hlavný ekonóm IHS Markit.

Podľa neho tieto údaje zodpovedajú nárastu hrubého domáceho produktu eurozóny o menej ako 0,3 % v 4. štvrťroku, pričom v decembri sa jeho rast spomalil až na 0,15 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.