Po pokuse o štátny prevrat má gabonská vláda situáciu pod kontrolou

Na televíznej snímke je vojak, ktorý sa označil za veliteľa Republikánskej gardy poručík Obiang Ondo Kelly, číta vyhlásenie o štátnom prevrate v televíznom vysielaní v Libreville v Gabone, podľa ktorého armáda prebrala vládu v štáte. Foto: TASR/AP

Libreville 7. januára (TASR) - Po pondelňajšom pokuse o vojenský štátny prevrat v Gabone tamojšia vláda vyhlásila, že má situáciu v krajine pod kontrolou.

"Vrátil sa pokoj, situácia je pod kontrolou," uviedol pre agentúru AFP hovorca gabonskej vlády Guy-Bertrand Mapangou.

Vyhlásenie gabonskej vlády prišlo len niekoľko hodín po tom, čo príslušníci ozbrojených síl vtrhli do budovy štátneho rozhlasu v Libreville a v živom vysielaní vyzývali ľudí, aby "povstali".

Podľa Mapangoua "štyria z piatich vojakov", ktorí sú za prepadnutie rozhlasu zodpovední, "boli už zadržaní a piaty je na úteku".

Televízia BBC na svojej webovej stránke predtým informovala, že gabonskí vojaci obsadili štátny rozhlas a jeho prostredníctvom oznámili, že armáda uchopila moc v krajine, "aby obnovila demokraciu".

V uliciach metropoly Libreville bolo údajne vidno tanky a obrnené transportéry, blokujúce aj vstup do budovy štátnej televízie. V jej okolí sa údajne ozývala streľba z ručných zbraní.

Podľa AFP bol vojenský prevrat pokusom o ukončenie vlády prezidenta Aliho Bonga Ondimbu, ktorý stojí na čele Gabonu od roku 2009, keď zvíťazil v prezidentských voľbách a ujal sa vlády po svojom otcovi Omarovi Bongovi. Ten v tejto na ropu bohatej krajine vládol od roku 1967.

Ali Bongo Ondimba sa od novembra nachádza v Maroku, kde sa zotavuje po mozgovej porážke, ktorú údajne utrpel v októbri.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.