Šesť akčných plánov Národného onkologického programu dostalo zelenú

Ilustračné foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 9. januára (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce efektívnejšie bojovať proti onkologickým ochoreniam na Slovensku. Vláda v stredu schválila šesť akčných plánov Národného onkologického programu (NOP). Tie prinášajú skríningové programy, očkovanie či zavedenie štandardov diagnostiky a liečby.

NOP je plán verejného zdravia, ktorý sa zameriava na zníženie počtu nových prípadov nádorových ochorení a úmrtí. Mal by zabezpečiť zlepšenie kvality života pacientov s rakovinou prostredníctvom "systematického a spravodlivého uplatňovania stratégií, ktoré sú založené na dôkazoch zameraných na prevenciu, včasnú diagnostiku, diagnostiku, liečbu, rehabilitáciu, podpornú a terminálnu starostlivosť, ako aj výskum zameraný na hľadanie inovatívnych riešení a hodnotenie výsledkov".

Strategický plán sa zameriava na šesť oblastí. Primárna prevencia zahŕňa zdravé správanie, očkovanie a menej škodlivé prostredie, od čoho rezort očakáva pokles rizika vzniku nádorových ochorení v slovenskej populácii. Skríning by zasa mal zabezpečiť včasnú a správnu diagnostiku bezpríznakového ochorenia, je dostupný na určitých pracoviskách. Cieľom skríningu je podľa NOP "vyhľadanie a začatie skorej liečby s predpokladom lepšej prognózy".

Diagnostika a liečba majú za úlohu znížiť prekážky vo včasnej diagnostike a skorej liečbe. MZ chce zabezpečiť zavedenie dostupných a osvedčených diagnostických a liečebných postupov "pre všetkých". Rovnako očakáva, že podnieti účasť vhodných pacientov na klinických skúšaniach.

Sledovanie po liečbe, následná a dlhodobá starostlivosť by podľa NOP mala podporiť "zabezpečenie služieb a zdrojov potrebných na podporu nepretržitého fyzického, duševného a sociálneho zdravia v kontexte holistického prístupu k jedincovi pri zohľadnení rastúceho počtu obyvateľov prežívajúcich nádorové ochorenie".

Prierezovosť má zasa podporiť integráciu i odbornú prípravu pacientskych koordinátorov či zdravotníckych pracovníkov. Výskum a inovácie majú zase podporiť onkologický výskum a zlepšenie dostupnosti ku klinickým štúdiám pre pacientov aj prostredníctvom tvorby verejných politík založených na dôkazoch tzv. EBP (evidence-brief policy) a národnom politickom dialógu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.