NR SR súhlasí s Dohodou o strategickom partnerstve medzi EÚ a Kanadou

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 4. apríla (TASR) - Národná rada SR súhlasí s Dohodou o strategickom partnerstve medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Kanadou na strane druhej. Dohoda má najmä posilniť súdržnosť v rozvoji vzájomnej spolupráce medzi stranami na bilaterálnej, regionálnej a multilaterálnej úrovni.

"Vzájomná spolupráca založená dohodou pritom zahŕňa také oblasti, ako je spolupráca v hospodárskych otázkach, ako aj v oblasti spravodlivosti, slobody a bezpečnosti," píše sa v návrhu. Dohodou sa má tiež zintenzívniť politický dialóg, ktorý má využívať pravidelné konzultačné mechanizmy.

Za Slovenskú republiku bola dohoda s výhradou ratifikácie podpísaná stálym predstaviteľom SR pri EÚ Petrom Javorčíkom na okraj zasadnutia stálych predstaviteľov COREPER II 26. októbra 2016. Slávnostný podpis dohody v mene EÚ sa uskutočnil na okraj samitu EÚ – Kanada 30. októbra 2016 v Bruseli.

Dohoda predstavuje tzv. zmiešanú úniovú zmluvu, t. j. medzinárodnú zmluvu, ktorá pokrýva súčasne oblasť právomocí EÚ, ako aj právomocí členských štátov a ktorej zmluvnými stranami budú EÚ a jej členské štáty na jednej strane a tretia krajina, v tomto prípade Kanada, na strane druhej.

"Dohoda je v súlade so zahraničnopolitickými záujmami SR, ako aj v súlade s medzinárodnoprávnymi záväzkami SR. Z hľadiska vnútroštátnych predpisov SR ide o medzinárodnú zmluvu prezidentskej povahy," píše sa v návrhu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.