Vo Vancouveri ukazujú presný čas parné hodiny

V Gastowne - centrálnej časti kanadského Vancouveru - sa nachádza pomerne malá, no o to viac navštevovaná turistická atrakcia. Sú ňou pouličné hodiny na rohu ulíc Water a Cambie, poháňané trocha netradične - parným systémom. Denne sa pri nich vyfotia stovky návštevníkov spomínanej metropoly. Na snímke pouličné parné hodiny vo Vancouveri Foto: TASR/Tomáš Doboš

Vancouver 27. júna (TASR) - V Gastowne - centrálnej časti kanadského Vancouveru - sa nachádza pomerne malá, no o to viac navštevovaná turistická atrakcia. Sú ňou pouličné hodiny na rohu ulíc Water a Cambie, poháňané trocha netradične - parným systémom. Denne sa pri nich vyfotia stovky návštevníkov spomínanej metropoly.

Prvé parné hodiny, demonštrujúce rozmanité využitie pary, uzreli svetlo sveta ešte v polovici 19. storočia. Ich súčasťou bol malý bojler produkujúci paru, ktorá sa následne po kondenzácii menila na kvapôčky vody padajúce v presných intervaloch na špeciálny tanierik. Ten potom poháňal hodinový mechanizmus.

"Steam clock" v Gastowne, ktoré zhotovil v roku 1977 majster hodinár Raymond L. Sanders, však čerpá paru z podzemného potrubia. Kovový mechanizmus netradičných hodín umiestnených v atraktívnej časti Vancouveru pritom nepoháňa výlučne parný systém, ale aj pomocné elektromotory. Podobnú technológiu dnes používajú aj mnohí "hobby" modelári pri stavbe svojich plavidiel.

Ikona Vancouveru so štyrmi ciferníkmi ukazuje presný čas na všetky svetové strany. Každých 15 minút sa na jej vrchole ozvú v sprievode stúpajúcej pary hlasné píšťaly hrajúce "Westminster Chimes" - jednu z najpopulárnejších hodinových melódií.

Výrobca parných hodín pre mesto Vancouver sa pri ich konštruovaní inšpiroval dizajnom starších hodín, preto majú starožitný vzhľad. Výrobu tejto dvojtonovej atrakcie v hodnote viac ako 50.000 kanadských dolárov spolufinancovali obchodníci z Gastownu, majitelia tamojších prevádzok a ďalší anonymní darcovia.

Informácie o spomínaných parných hodinách získala TASR z webovej stránky Spoločnosti pre podporu obchodu v Gastowne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.