Putinov poradca označila Porošenka za nacistu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a ukrajinský prezident Petro Porošenko. Foto: TASR/AP

Londýn/Moskva 27. júna (TASR) - Poradca ruského prezidenta Vladimira Putina označil dnes ukrajinského prezidenta Petra Porošenka za "nacistu". Sergej Glaziev ďalej v rozhovore pre britskú spoločnosť BBC vyhlásil, že Porošenko je nelegitímnym prezidentom a preto aj podpísanie asociačnej zmluvy s EÚ, ktoré sa uskutoční dnes v Bruseli, bude nelegitímne.

Glaziev, ktorý je Putinovým poradcom pre oblasť regionálnej ekonomickej integrácie, pre BBC uviedol, že Európa sa Ukrajinu snaží dotlačiť k podpísaniu asociačnej zmluvy.

Európa podľa neho "zorganizovala na Ukrajine vojenský prevrat, pomohla nacistom dostať sa k moci. Nacistická vláda bombarduje jeden z najrozsiahlejších regiónov na Ukrajine". Na otázku, či si myslí, že Porošenko je nacista, Glaziev odpovedal: "Samozrejme".

Podľa Glazieva je Porošenko nelegitímnym prezidentom, pretože v májových predčasných voľbách prezidenta Ukrajiny "nehlasovali celé regióny".

Ukrajinskí analytici v súvislosti s radikálnymi vyhláseniami Sergeja Glazieva, ale aj výrokmi lídra ruských nacionalistov Vladimira Žirinovského upozornili, že "vo svete sa často hovorí, že čo má Žirinovskij či Glaziev na jazyku, to má Kremeľ na mysli."

Ako pripomenula BBC, Glaziev nie je oficiálnym prezidentovým hovorcom, ale jeho slová zrejme odrážajú všeobecný pocit podráždenia či hnevu v Moskve z toho, že Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko dnes s EÚ podpíšu historicky významnú zmluvu o zóne voľného obchodu.

Moskva má totiž v týchto regiónoch ekonomické záujmy a obáva sa, že po podpísaní zmluvy by európske firmy mohli zneužívať Ukrajinu, Gruzínsko a Moldavsko a zaplaviť ruské trhy svojím lacnejším tovarom, čo by sa negatívne prejavilo na príjmoch a produkcii ruských výrobcov.

V inom vyhlásení Glaziev podľa RIA Novosti označil podpísanie ekonomickej časti asociačnej zmluvy Ukrajiny s EÚ za ekonomickú samovraždu, ktorá povedie k devalvácii hrivny, inflácii a k zníženiu životnej úrovne obyvateľstva. Upozornil, že práve vzhľadom na tieto riziká zosadený prezident Viktor Janukovyča vlani na jeseň asociačnú dohody s EÚ podpísať odmietol.

Podpis asociačnej zmluvy medzi Ukrajinou a EÚ Glaziev označil za "najväčšiu politickú avantúru v novodobých dejinách" a zopakoval, že ide o nelegitímny akt.

Vyhlásil, že nechápe, ako európski lídri "môžu tak hrubo porušovať medzinárodné právo", keď podpisujú nelegitímny dokument s nelegitímnymi predstaviteľmi a porušujú pri tom ukrajinskú ústavu. Upozornil tiež, že tretina obyvateľstva Ukrajiny "kategoricky odmieta žiť v asociácii s EÚ," citovala RIA Novosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.