Darovať krv do Vysokých Tatier prišli desiatky policajtov

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Vysoké Tatry 30. júna (TASR) – Niekoľko desiatok príslušníkov polície z Prešovského kraja dnes prišlo hromadne darovať krv do Vysokých Tatier. „Celý mesiac sme odoberali krv hlavne pre onkologicky choré deti. Tých odberov bolo dosť a dnes sa k tomu chceli pridať aj policajti a pomôcť. Dnes teda vrcholí naša Onkologická kvapka krvi, ktorá sa okrem Popradu konala celý jún aj v Košiciach a v Prešove,“ uviedol pre TASR šéf Národnej transfúznej služby v Poprade Pavel Repovský.

Veľmi ho teší, že sa tento hromadný odber krvi dnes uskutočnil, a že ho policajti sami iniciovali. „Tým napĺňajú svoje heslo, že chcú pomáhať a prišlo veľa ľudí, ktorí chcú darovať krv. Nahlásených máme okolo 150 darcov, z nich možno niektorí budú mať kontraindikácie pre odber krvi, ale to je zdravá generácia ľudí, ktorá sem dnes prišla, takže predpokladám, že okolo 130 odberov urobíme,“ dodal Repovský. Každý darca je podľa neho dobrý a vzácny, policajti a vojaci sú však najlepšie objekty na darovanie.

„Sú zdraví a s odberom nemajú žiaden problém. Sú vďační a chcú darovať krv, boli by schopní aj dvakrát za deň za mnou prísť,“ konštatoval s úsmevom Repovský.

Zmierniť tragické následky

Riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Dušan Sabol upozornil, že dnes začali letné prázdniny a turistická sezóna, a práve po skúsenostiach z minulého roka sa policajti rozhodli takouto formou zmierniť tragické následky. „Chceme občanom ukázať, že sme tu pre nich. Sú tu policajti z viacerých okresných riaditeľstiev, celú akciu zabezpečujeme s Úradom inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR, s ktorým sme to už predtým robili dvakrát. Určite v tejto tradícii chceme pokračovať a podporovať túto myšlienku,“ priblížil Sabol. Aj on sám sa rozhodol darovať krv, urobil tak už aj minulý rok. S krvou problém nemá a samotný odber mu zle nerobí.

Polícia v súvislosti so začínajúcimi prázdninami upozorňuje verejnosť na zvýšenú opatrnosť na cestách. Pohyb ľudí i áut je väčší, čomu treba prispôsobiť jazdu. „Počas minuloročnej letnej turistickej sezóny bolo na cestách v kraji 12 usmrtených osôb, za posledných päť rokov sa nám to pohybuje na úrovni od deväť do 13 mŕtvych. Radi by sme boli, keby počas leta nikto na cestách nezomrel, čo sa však doteraz v kraji nepodarilo. Tie opatrenia smerujú k tomu, aby sme to eliminovali, ale mali by sa usilovať všetci, či už sú to vodiči, cyklisti, chodci, mladí i seniori,“ zdôraznil riaditeľ Krajského dopravného inšpektorátu v Prešove Miroslav Vasiľko.

Podľa neho je pohyb na cestách počas leta iný, ako cez školský rok, mládež je viac hravá, nedáva dostatočný pozor na cestách a deti nie sú až pod takým dozorom pedagógov a rodičov. „Času majú viac a nepozornosťou si môžu priviesť úraz pri pohybe v cestnej premávke. Dúfam, že všetci zvýšime opatrnosť a pozornosť a budeme v septembri konštatovať, že sa to zlepšilo,“ uzavrel Vasiľko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.