A. Parubij v NATO vyzval na vytvorenie protiputinovskej koalície

Vladimir Putin Foto: TASR/AP

Kyjev 2. júla (TASR) - Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) Andrij Parubij upozornil, že v prípade, že sa Rusku podarí zrealizovať svoje zámery na Ukrajine, jej ďalších cieľom bude Pobaltie, ako aj Bielorusko a Kazachstan. Informovala o tom dnes agentúra Ukrinform.

V relácii Sloboda slova televízie ICTV Parubij zdôraznil, že zámer ruského prezidenta Vladimira Putina vytvoriť "ruský svet" je "globálnou výzvou". Práve preto šéf SNBO podľa vlastných slov na pôde centrály NATO v Bruseli vyzval vytvoriť "protiputinovskú koalíciu".

"Musíme ho zastaviť dnes, lebo ak ho nezastavíme dnes, jeho diverzanti sa môžu zajtra objaviť hocikde," upozornil Parubij. Ochranu svojho územia označil Parubij za "taktický cieľ". Zastavenie Putina v "jeho maniackych ideách obnovy ruského sveta, keď sa nezastaví pred ničím", považuje Parubij za "globálny, civilizačný cieľ".

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok zopakoval, že Rusko bude aj naďalej "energicky brániť" práva ruských krajanov v zahraničí. Na stretnutí so špičkovými ruskými diplomatmi vyhlásil, že "Západom vyprovokované udalosti na Ukrajine sú skoncentrovaným vyjadrením politiky zdržiavania Ruska a pokusom vytvoriť v blízkosti jeho hraníc ohnisko napätia".

V súvislosti so začiatkom krízy na Ukrajine dodal, že Moskva nemohla nechať obyvateľov Krymu a Sevastopola napospas militantne naladeným nacionalistom a radikálom. Rusko rovnako nemohlo pripustiť, aby do Sevastopola, ktoré je sídlom ruskej Čiernomorskej flotily, vstúpili vojská NATO, čím by sa "kardinálne zmenila rovnováha síl v oblasti Čierneho mora".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.