V máji banky v SR zaznamenali nárast vkladov aj úverov domácností

Bratislava 2. júla (TASR) - Vklady súkromného sektora v bankách vzrástli v máji medzimesačne o 0,1 %. Ich medziročný rast sa zrýchlil o 0,5 percentuálneho bodu (p. b.) a dosiahol tak úroveň 4,7 %.

Foto: Andrej Galica

Vyplýva to z najnovšieho analytického komentára Národnej banky Slovenska (NBS).

Vklady súkromného sektora v máji zaznamenali len nepatrný nárast. Na jednej strane medzimesačne o 0,5 % vzrástli vklady domácností, no na druhej strane poklesli vklady nefinančných spoločností. "Domácnosti v máji kumulovali prostriedky na bankových účtoch, časť úspor však opäť presmerovali po čiastočnom upokojení geopolitického napätia do podielových fondov," konštatovali analytici NBS.

Ako ďalej vyplýva z komentára NBS, podnikom na Slovensku mierne vzrástli vklady, avšak firmy z ostatných členských krajín eurozóny si stiahli prostriedky zo slovenského bankového sektora, a tým sa celkové vklady v bankách znížili. "Vývoj vkladov indikuje spomalenie tržieb v máji tohto roka," uviedli analytici.

Mierne sa v piatom mesiaci tohto roka oproti aprílu zvýšili aj úvery súkromnému sektoru, a to len o 0,2 %. "Napriek tomu sa medziročné tempo rastu mierne zrýchlilo o 0,3 p. b. na 7,5 %," doplnili analytici.

Záujem slovenských domácností o úvery naďalej rastie. "V máji pokračoval trend relatívne dynamického rastu úverov domácnostiam, keď medzimesačný rast dosiahol 0,9 %, pričom do veľkej miery bol ťahaný dopytom po úveroch na nákup nehnuteľností," zdôvodnili analytici. Čiastočne k rastu úverov však prispieval aj záujem ľudí o úvery na spotrebu. Podľa analytikov sú obe kategórie úverov podporované znižovaním úrokových sadzieb, pričom úroky na úveroch na nehnuteľnosti dosiahli v máji opätovne historicky najnižšiu úroveň 3,43 %.

Úročenie spotrebiteľských úverov sa znížilo od januára tohto roka o 1,6 p. b., avšak naďalej si klienti slovenských bánk požičiavajú za pomerne vysoké úroky. Priemerný úrok na spotrebiteľských úveroch predstavuje v súčasnosti 12,4 %. "Domácnostiam sa dlhodobo zlepšuje sentiment ohľadom veľkých nákupov, takže možno predpokladať pokračovanie zvyšovania zadlženosti domácností," tvrdia analytici národnej banky.

Nefinančným spoločnostiam poklesli úvery medzimesačne o 0,6 %. Podpísalo sa pod to najmä výrazné medzimesačné zníženie krátkodobých úverov o 1,6 %. "Podniky pravdepodobne dokážu nízku úroveň zásob a prevádzkové potreby financovať zo svojich príjmov. Medziročný vývoj však naznačuje možný obrat v najbližšom období," očakávajú analytici NBS. Dlhodobé úvery podnikom v máji medzimesačne stagnovali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.