Smer-SD odmietol veto prezidenta, hlasovanie súdnej rady bude tajné

Prezident SR Andrej Kiska Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 4. júla (TASR) - Hlasovanie Súdnej rady SR o vymenovaní a odvolaní sudcov, predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu, šéfa a podpredsedov Súdnej rady aj členov a predsedov disciplinárnych senátov bude napokon tajné. Poslanci NR SR dnes 78 hlasmi opätovne schválili novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorú do pléna vrátil prezident SR Andrej Kiska. Jeho pripomienku, aby hlasovanie súdnej rady bolo naďalej verejné, Smer-SD odmietol.

Kiska argumentoval tým, že pri súčasnom stave súdnictva na Slovensku by zachovanie verejného rozhodovania Súdnej rady SR bolo najlepším riešením. Zároveň zdôraznil, že transparentnosť v týchto otázkach je spojená aj s plnením úloh verejnej kontroly súdnictva, ktoré podľa novely Ústavy SR zo 4. júna 2014 patrí do pôsobnosti Súdnej rady. Koncept otvorenej justície považuje Kiska za dôležitú súčasť úsilia o zlepšenie situácie.

Poslanci Smeru-SD však tvrdili, že tajná voľba je lepšia, keďže ide o výdobytok demokracie. "Ak je funkcionár zvolený verejnou voľbou, mohol by zneužiť svoje poznatky, kto hlasoval za neho a kto bol proti. Na druhej strane je pri tajnej voľbe chránený voči tým, ktorí by chceli profitovať zo skutočnosti, že za neho hlasovali," argumentoval Boris Susko (Smer-SD) s tým, že v dejinách bol zneužívaný skôr princíp verejnej voľby.

Samotná právna norma tiež sprísňuje pravidlá pre sudcov, okrem iného rieši aj preverovanie sudcovskej spôsobilosti. Zmeny súvisia s novelou Ústavy SR od Smeru-SD a KDH. Novela upravuje aj spôsob obsadzovania postov v Súdnej rade SR, postavenie šéfa Súdnej rady v súvislosti s oddelením tejto funkcie od funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR.

Schválený zákon sa venuje aj disciplinárnej zodpovednosti, boju so súdnymi prieťahmi či kontrole práceneschopnosti (PN). Novela zvyšuje počet podpredsedov súdov na väčších súdoch, predlžuje funkčné obdobie predsedov a podpredsedov súdov z troch na päť rokov.

Novinkou sú aj príplatky za výkon funkcie člena a predsedu disciplinárneho senátu. Majú zlepšiť systém vyvodzovania disciplinárnej zodpovednosti sudcov. Sprísniť sa majú aj podmienky vzniku nároku na tzv. ďalší plat sudcu, ktorý sa bežne označuje ako 13. a 14. plat. Podmienkou má byť viac práce.

Zmení sa aj doterajší systém kreovania disciplinárnych senátov. Disciplinárne veci sa senátom majú prideľovať náhodným výberom ako na všetkých všeobecných súdoch. Návrh na začatie disciplinárneho konania bude môcť podľa novely podávať aj šéf Súdnej rady SR.

Upravujú sa aj podmienky povoľovania tzv. práce v domácom prostredí. Novou podmienkou na povolenie takejto práce má byť, aby sudca nebol disciplinárne stíhaný. Zmeny majú zamedziť zneužívaniu inštitútu práce z domu.

Tajná voľba nemá nič s demokratickými princípmi, umožňuje korupciu, tvrdí opozícia

Tajná voľba nemá nič spoločné s demokratickými princípmi, lebo nejde o všeobecné priame voľby. Myslí si to poslankyňa NR SR a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Súhlasí s názorom prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý namieta utajenie hlasovania Súdnej rady SR a žiada parlament, aby prehodnotil svoj postoj. Poslanci nedávno schválili novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá hlasovanie utajuje.

"Tajná voľba umožňuje manipuláciu aj korupciu," doplnil poslanec a exminister spravodlivosti Daniel Lipšic (nezaradený, NOVA). Zdôraznil, že štandardom by mala byť verejná voľba a nie tajná. "Tajná voľba je štandardom pri všeobecných voľbách, ako sú parlamentné a nie pri voľbe súdnej rady. Ľudia majú právo vedieť, ako ich zástupcovia hlasujú," vyhlásil. Dodal, že hlasovania napríklad o zákonoch sú verejné, ľudia si môžu pozrieť, ako jeho poslanec využil svoj hlas.

Žitňanská pripomenula, že dlhodobo bojuje za otvorenie slovenského súdnictva verejnosti. Otvorenosť môže podľa nej prispieť k zlepšeniu stavu justície. "Ak chceme posilňovať transparentnosť Súdnej rady, tak by hlasovanie v nej malo byť verejné," doplnil Lipšic. Helena Mezenská (OĽaNO) sa nazdáva, že ak prejde tajná voľba, prispeje to len k ďalšej neprehľadnosti a nepredvídanosti rozhodnutí Súdnej rady.

Opozícia sa zhoduje, že prezident Kiska urobil dobre, keď vrátil zákon o sudcoch a prísediacich do parlamentu a žiada verejnú voľbu. "Absolútne podporujeme prezidenta v jeho pripomienke," povedal Ľudovít Kaník z SDKÚ-DS. Zdôraznil, že treba prijímať opatrenia, ktoré prispejú k zlepšeniu situácie v justícii a nie také, ktoré stav ešte zhoršia.

S utajením hlasovania Súdnej rady nesúhlasí ani klub KDH. "Sme za to, aby sa volilo verejne," vyhlásil kresťanský demokrat Pavol Zajac. Občania majú podľa neho právo vedieť, ako sudcovia hlasujú a koho volia. "Nedá sa to porovnávať s tajnosťou volieb napríklad do Národnej rady SR," súhlasí so svojimi opozičnými kolegami.

B. Susko: Tajnosť hlasovania je dôležitý demokratický princíp

Tajnosť hlasovania sa nielen v našej ústavnej teórii považuje za základný demokratický princíp. Má totiž voličovi zabezpečiť, že ho pri voľbe nebude nikto ovplyvňovať a súčasne nikto nezisťuje, ako volil. Počas dnešnej parlamentnej rozpravy k novele zákona o sudcoch a prísediacich to vyhlásil člen Ústavnoprávneho výboru NR SR Boris Susko (Smer-SD).

Práve zavedenie tajnosti hlasovania v Súdnej rade SR, ktorú presadil Smer-SD je dôvodom, prečo spomínanú novelu vrátil do parlamentu prezident SR Andrej Kiska. Hlava štátu žiada vrátiť spôsob hlasovania o personálnych otázkach na verejný, čo Smer-SD odmieta.

Susko upozorňuje, že ak je funkcionár zvolený verejnou voľbou, mohol by zneužiť svoje poznatky, kto hlasoval za neho a kto bol proti. "Na druhej strane je pri tajnej voľbe chránený voči tým, ktorí by chceli profitovať zo skutočnosti, že za neho hlasovali," argumentoval poslanec s tým, že v dejinách bol zneužívaný skôr princíp verejnej voľby.

Podľa jeho slov teda na podporu verejného hlasovania existuje jediný argument, a to verejná kontrola. "Argumenty proti - je tu riziko zneužitia poznatkov kto ako hlasoval a zvolený funkcionár je vydierateľní tými, ktorí za neho hlasovali a chcú profitovať," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.