Rast českého maloobchodu sa zastavil, na vine sú sviatky

Ilustračné foto FOTO TASR/Pavol Ďurčo

Praha 4. júla (TASR) - Postupné oživovanie spotreby českých domácností sa v máji zastavilo. Horšie sa viedlo aj dlhodobo silnému predaju automobilov. Informoval o tom denník E15.

V medziročnom porovnaní minuli Česi v máji v obchodoch viac a tržby vzrástli o 1,1 %. No reálne medzimesačné tržby o 1,5 % klesli a bez očistenia o sezónne vplyvy by sa znížili aj medziročne, a to o 0,6 %.

"Rodiny využili voľné štvrtky a vyrazili na predĺžený víkend. Dva piatky, ktoré sú na tržby bohaté, tak prišli o veľký počet zákazníkov. Vplyv dvoch sviatkov na tržby sa veľmi zle odhadoval, preto nikto z analytikov s takýmto poklesom nepočítal," vysvetlila májový prepad hlavná ekonómka Raiffeisenbank Helena Horská.

Najvýraznejší prepad, oproti aprílu až o 5,6 %, postihol obchod s farmaceutickým a zdravotníckym tovarom. Nedarilo sa ani predajcom domácich potrieb či predajcom automobilov. "Čo sa týka predaja áut, je otázka, či sa už z veľkej časti nevyčerpal efekt devalvácie, ktorá donútila niektorých zákazníkov nakupovať ešte za 'staré' ceny," povedal analytik ČSOB Petr Dufek. "Či je to naozaj tak, ukážu ďalšie mesiace," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.