Opozícia chce, aby návrh o ponechaní DPH na úrovni 20 % Smer stiahol

Parlament SR Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 4. júla (TASR) - Opozičná strana KDH vyzýva stranu Smer-SD, aby pozmeňujúci návrh k dani z pridanej hodnoty (DPH) stiahla z rokovania Národnej rady (NR) SR. Predložili ho poslanci Ladislav Kamenický a Jaroslav Demian. Navrhujú v ňom vypustiť opatrenie, ktorým sa má znížiť DPH na 19 % z 20 %, keď deficit verejných financií klesne pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). "Robert Fico vždy, keď bol v opozícii, chcel znižovať DPH, hlavne na základné potraviny. Dnes ponecháva daň bez časového obmedzenia na úrovni 20 %. Pozmeňujúcim návrhom. Občania SR na základe tohto návrhu budúci rok zaplatia o 240 miliónov vláde viac," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii šéf klubu KDH Pavol Zajac.

Strana je presvedčená, že návrh by mal prejsť klasickým legislatívnym procesom, teda, aby ho odobrila najprv vláda, a aby robotu za ňu nerobili poslanci vládnej strany. "Robert Fico oznámil balíček pozitívnych opatrení, na druhej strane idú poslanci Smeru zabetónovať DPH na 20 %. To znamená, že občania si sociálny balíček zaplatia sami. Odmietame takúto hru s ľuďmi tejto krajiny a vyzývame na stiahnutie tohto nesystémového návrhu," doplnil aj podpredseda strany Ján Hudacký.

Ponechanie DPH vo výške 20 % kritizuje aj opozičná strana SDKÚ-DS. "Vláda, či už vládnou spotrebou alebo daňovou politikou zhoršuje situáciu, v ktorej sa Slovensko nachádza. Dostávame sa do situácie, kedy vládne sľuby, balíčky sú jednou realitou a druhou realitou je to, čo robia poslanci v Národnej rade," poznamenal počas tlačovej konferencie aj predseda strany SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Pripomenul, že vláda Ivety Radičovej zvyšovala daň dočasne. "Vtedajšia opozícia robila obrovský cirkus. Sľubovala, že túto drahotu zastaví, tvrdila, že to radikálne ovplyvní práve tých najchudobnejších. Ale presne to isté robí v týchto dňoch strana Smer samotná. Táto Ficova daň drahotu zafixuje," dodal Frešo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.