Total uskutoční prvé skúšobné vrty v Dánsku

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Oslo 6. júla (TASR) - Francúzsky ropný koncern Total plánuje uskutočniť koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka prvé skúšobné vrty v Dánsku, aby preskúmal potenciálne ložiská bridlicového plynu v tejto krajine. Total sa už dohodol na prieskume nekonvenčných zdrojov plynu aj v Británii a v Rusku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Francúzsko totiž zakázalo prieskum a ťažbu plynu z bridlíc, ktorá podľa ochranárov predstavuje veľké riziko pre životné prostredie. Total pritom patrí v tomto smere medzi najaktívnejšie európske ropné koncerny a chcel by napodobiť úspech amerických firiem v ťažbe z bridlíc a dosiahnuť podobné výsledky na starom kontinente.

Total vo svojom vyhlásení uviedol, že skúšobné testy v Dánsku potrvajú tri mesiace. "Ak budú výsledky pozitívne, budeme pokračovať v testoch s použitím hydraulického štiepenia do roku 2015," uviedol hovorca spoločnosti.

Dánsko udelilo Totalu a štátnemu Severomorskému fondu licenciu na prieskum. Francúzsky koncern vlastní v spoločnom projekte 80-% podiel a dánsky fond zvyšných 20 %.

Totalu sa tento rok podarilo získať povolenie na prieskum aj v Británii, kúpil si dve licencie v severnom Anglicku. A v máji 2014 uzavrel dohodu s druhým najväčším producentom ropy v Rusku, firmou Lukoil, o prieskume a ťažbe ropných zásob na Sibíri.

Koncern sa zároveň rozhodol investovať do výskumu a rozvoja nekonvenčných metód ťažby.

Európa je rozdelená v otázke budúcnosti týchto metód, pri ktorých sa do vrtu natlačí zmes vody a granulovaných látok, napríklad piesku a rôznych chemikálií. Veľkým tlakom sa bridlicový útvar rozbije a z jeho pórov sa vytiahne plyn. Na povrch sa však okrem neho vracia aj odpadová voda znečistená použitými aj prirodzene sa vyskytujúcimi chemikáliami vrátane ťažkých kovov.

Dánsko však považuje bridlicový plyn za jednu z možností, ako si zabezpečiť energetickú sebestačnosť po vyčerpaní konvenčných ložísk suroviny v Severnom mori. Vlani napríklad Dánsko prvýkrát od roku 1997 spotrebovalo viac energií, ako získalo ťažbou z vlastných zdrojov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.