Hygiena môže pomôcť zabrániť šíreniu vírusu MERS

Na snímke, ktorú poskytol Národný inštitút pre alergie a infekčné choroby je zafarbený koronavírus MERS, ktorý prvýkrát zaznamenali v roku 2012 v Saudskej Arábii. Foto: TASR/AP

Manila 10. júla (TASR) - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pripomenula miliónom moslimov chystajúcim sa na púť do Mekky v Saudskej Arábii, aby dbali na základnú hygienu. Dôvodom je, že na masových zhromaždeniach existuje zvýšené riziko šírenia vírusu blízkovýchodného respiračného syndrómu (MERS), napísala dnes agentúra AP.

Zdravotnícka agentúra OSN zaznamenala 827 prípadov choroby MERS a 287 úmrtí na toto ochorenie. Väčšina prípadov sa vyskytla v Saudskej Arábii. Vírus sa podľa predpokladov predovšetkým prenáša prostredníctvom kontaktu s ťavami; medzi ľuďmi sa šíri telesnými tekutinami a kvapôčkovou infekciou.

Mark Jacobs, riaditeľ oblasti západného Tichomora WHO pre prenosné choroby, uviedol, že umývanie rúk a vyhýbanie sa kýchajúcim ľuďom sú tie najjednoduchšie spôsoby, ako predísť šíreniu vírusu medzi ľuďmi.

Podľa jeho slov je väčšinou malá šanca na prenos choroby, ale v určitom nebezpečenstve sú zdravotnícki pracovníci, ktorí sa starajú o pacientov s MERS, osoby prichádzajúce do kontaktu s ťavami a osoby na veľkých zhromaždeniach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.