Americká ekonomika rastie, Fed v októbri ukončí program stimulov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Washington 10. júla (TASR) - Americký Federálny rezervný systém (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, v októbri ukončí program stimulov, ak si hospodárstvo krajiny udrží súčasné tempo rastu. Vyplýva to zo zápisu z júnového zasadania Fedu, ktorý dnes zverejnil britský portál BBC.

Fed od septembra 2012 nakupuje americké vládne dlhopisy, aby stlačil ich výnosy a podporil rast ekonomiky. Oznámenie o plánovanom ukončení stimulov tak signalizuje, že americká ekonomika je už podľa Fed schopná pokračovať v raste aj bez jeho pomoci.

V súčasnosti Fed nakupuje vládne dlhopisy v objeme 35 miliárd USD mesačne. To je menej ako v januári, keď centrálna banka nakúpila štátne obligácie za 85 miliárd USD a oznámila, že začne obmedzovať program stimulov a každý mesiac zredukuje sumu určenú na nákup dlhopisov o 10 miliárd USD.

Zápis z júnového zasadania Federálneho výboru pre operácie na voľno trhu (FMOC) odhalil, že centrálna banka bude pokračovať v redukcii stimulov o 10 miliárd USD mesačne do októbra, kedy naposledy zníži sumu určenú na podporu ekonomiky o zvyšných 15 miliárd USD.

Investori dlho čakali na určenie presného dátumu, ktorý rozptýlil neistotu na trhu. Špekulovalo sa totiž, že banka možno potiahne svoj program stimulov do konca tohto roka. Wall Street teraz obrátila pozornosť na úrokové sadzby a hľadá odpoveď na otázku, kedy Fed zvýši úroky z krátkodobých úverov zo súčasnej nulovej úrovne, na ktorej ich drží od krízy v roku 2008.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.