V kauze brutálnej vraždy v Petržalke dnes opäť nevyniesli verdikt

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 10. júla (TASR) - Ani po viac ako deviatich rokoch od brutálnej vraždy v bratislavskej Petržalke, ktorá sa odohrala vo februári 2005, a z ktorej je obžalovaný Martin J., túto kauzu dnes na nižšom bratislavskom súde neukončili a verdikt senát nevyniesol.

Pojednávanie sa nekonalo z dôvodu ospravedlnenia obhajcu obžalovaného a nový termín súd určí po dohode s procesnými stranami v priebehu budúceho týždňa.

"Je to smiešne a hanba spoločnosti a najmä súdnictva. Nerozumiem týmto prieťahom a nerozumiem postupu sudcu," povedal vo februári novinárom otec zavraždeného Michala H. Išlo o jeho jediného syna a nerozumie prečo po deviatich rokoch nižší súd obžalovaného neodsúdil. Otec vyslovil svoj názor, že "sudca je podľa neho skorumpovaný". Dodal tiež, že otec obžalovaného Martina J., ktorý sa zapojil do incidentu, mal "prepojenie na bratislavské podsvetie, a preto sa údajne dejú v prípade takého prieťahy".

Predseda senátu nižšieho súdu v tomto procese je sudcom, ktorý mal pochybiť v kauze bankomatovej mafie a aj v ďalších troch prípadoch - jedným je aj súdna kauza Ivana B, v ktorej sa do začiatku februára nepojednávalo tri roky a osem mesiacov. Ivan B. mal vydierať v mene Vladimíra Mečiara. Predsedníčka Okresného súdu Bratislava I Eva Fulcová voči sudcovi podala v decembri a v marci návrh na disciplinárne konanie. Na nekonanie sudcu v kauze Ivana B. sa opakovane sťažovala aj Generálna prokuratúra SR. Sudca stíhaný za vyššie spomínaný prípad Martina J. nie je. Koncom júna sudcu napokon prvostupňový disciplinárny senát Najvyššieho súdu SR potrestal za prieťahy 70 percentnými zrážkami z platu na obdobie jedného roka. Naposledy sa v kauze Martina J. konalo na začiatku decembra minulého roka, kedy súd vypočul jedného svedka, ktorý sa na pojednávanie nedostavoval a predviedli ho príslušníci polície. Obžalovaný na procese nebol, keďže dal súhlas, aby sa pojednávalo v jeho neprítomnosti. Riadne pojednávanie vtedy prebehlo až po roku a ôsmich mesiacoch.

Riadne sa v tejto veci pojednávalo v apríli 2012 a prestávku spôsobilo následné náhle úmrtie člena senátu nižšieho súdu v máji toho istého roku. Martin J. až v júli minulého roka súhlasil s pokračovaním procesu pred novozloženým senátom Okresného súdu Bratislava I. Keby nesúhlasil, museli by sa všetky doteraz vykonané výsluchy svedkov a všetky dôkazy nanovo vykonať pred novým senátom.

Vražde muža, z ktorej je obžalovaný Martin J., mala predchádzať hádka. Martin J. ho údajne spolu so svojím otcom udieral päsťami, kopal ho, búchal mu hlavu o zľadovatenú zem v blízkosti Humenského námestia. Otec obžalovaného medzičasom zomrel, Martina J. stíhajú na slobode.

Súčasťou obžaloby bolo pôvodne aj obvinenie z ublíženia na zdraví. Martin J. ešte v roku 2003 po hádke mal napadnúť istého muža na diskotéke rozbitým pohárom, čím ho pripravil o oko. Predchádzalo tomu obťažovanie priateľky poškodeného. Za to ho súd, ktorému presedal ten istý sudca ako vo vyššie spomínanom prípade vraždy Michala H., odsúdil v novembri 2010 na dva roky s podmienečným odkladom na päť rokov a prikázal mu, aby poškodenému zaplatil viac ako 22.000 eur.

Podmienečná lehota už však pre Martina J. neplatí. Okresný súd Bratislava I minulý rok vo februári rozhodol, že aj na neho sa vzťahuje minuloročná amnestia prezidenta SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.