Pentagón pripravuje dodávku vojenského vybavenia pre ukrajinskú armádu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Kyjev 10. júla (TASR) - Americký Pentagón dodá Ukrajine v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov veľkú dodávku vojenského vybavenia a ochranných prostriedkov, ktoré Kyjev žiada najmä na protiteroristickú operáciu (ATO) na východe krajiny. Informovala o tom dnes agentúra Ukrinform.

"V nasledujúcich dvoch mesiacoch zakúpime a pošleme (Ukrajine) 150 zariadení na nočné videnie, 150 termálnych kamier, 1000 kevlarových prilieb, päť robotov na likvidáciu výbušnín a ďalších 96 vysielačiek," povedal podľa správy predstaviteľ ministerstva obrany USA Derek Chollet na stredajšom zasadnutí senátneho výboru pre zahraničné vzťahy.

Chollet uviedol, že Spojené štáty od začiatku ukrajinskej krízy vyčlenili 33 miliónov dolárov (24,26 mil. eur) na bezpečnostnú pomoc "nesmrtiaceho" charakteru Ukrajine, ktorá zahŕňa najmä balíčky prvej pomoci, vysielačky, matrace, oblečenie a nepriestrelné vesty.

Povedal tiež, že USA podporujú Ukrajinu v rámci vojenskej spolupráce s ňou v ďalších dvoch smeroch: pri zlepšovaní výcviku a reformách obranných inštitúcií.

"Na Ukrajine záleží. Je to európska krajina, susedí s členskými štátmi NATO," povedal Chollet s tým, že Ukrajina bola pevným spojeneckým partnerom v Afganistane, Iraku, Kosove a Bosne, ako aj pri protipirátskych operáciách pri pobreží východnej Afriky. "Chceme, aby Ukrajina pokračovala na tejto dráhe a preto jej pomáhame," citoval ho Ukrinform.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.