Banco Espirito Santo cez víkend urýchlene vymenila členov vedenia

Banco Espirito Santo Foto: TASR/AP

Lisabon 14. júla (TASR) - Predstavenstvo druhej najväčšej portugalskej banky - Banco Espirito Santo (BES) - cez víkend urýchlilo výmenu vedenia, aby upokojilo nervozitu na trhoch, ktorú vyvolali problémy skupiny Espirito Santo International (ESI). Informovali o tom agentúra Bloomberg a britský portál BBC.

Novým generálnym riaditeľom banky sa stal Vitor Bento. Jeho zástupcom je José Honorio a post finančného riaditeľa obsadil Joao Moreira Rato. Táto trojica nahradila vo funkciách členov zakladateľskej rodiny Ricarda Salgada, Josého Manuela Espirito Santa a José Mariu Ricciardiovú, ktorí rezignovali na svoje posty.

Portugalská centrálna banka nariadila totiž Banco Espirito Santo, aby zvolala cez víkend mimoriadnu schôdzu predstavenstva. Dôvodom boli otrasy na trhoch a vlna výpredajov, ktorú rozpútali minulý týždeň problémy skupiny ESI. Tá už koncom minulého roka čelila vyšetrovaniu pre nejasnosti v účtovných výkazoch.

Audit, ktorý nariadila portugalská centrálna banka, odhalil, že ESI sa nachádza vo vážnych finančných problémoch a jej hospodárenie vykazuje účtovné nezrovnalosti (napríklad výrazné precenenia aktív). K vystupňovaniu problému potom došlo v priebehu minulého týždňa, keď sa ESI oneskorila so svojimi platbami držiteľom krátkodobých dlhopisov. To len utvrdilo investorov v predstave, že finančná skupina stráca schopnosť plniť svoje záväzky a jej situácia je kritická. Hodnota akcií Banco Espirito Santo sa v dôsledku toho prepadla o 36 % a ratingové agentúry Standard & Poor’s a Moody’s Investors Service 11. júla znížili banke ratingovú známku. ESI je pritom hlavným akcionárom Espirito Santo Financial Group (ESFG), ktorá je zase štvrtinovým vlastníkom Banco Espirito Santo.

Kritici už v minulých rokoch vyjadrili obavy z prílišnej závislosti v konglomeráte Espirito Santo, ktorý okrem finančnej inštitúcie zahŕňa tiež obchodné reťazce či spoločnosti zo sektora zdravotníctva. Obavy sa potvrdili po tom, čo bolo ESI nútené pre zabezpečenie dostatočnej likvidity predávať veľké množstvo dlhopisov na trhoch, ktoré sprostredkovávali jej vlastné banky. Jej problémy so splácaním tak v spletitej štruktúre vyvolávajú oprávnené otázky ohľadom angažovanosti dcérskych spoločností a hrozby rozšírenia problémov materskej skupiny na dcéry. Náhľad do celkovej štruktúry komplikuje aj fakt, že ESI je súkromná entita a nepodlieha takým regulačným požiadavkám, ako spoločnosti kótované na burzách.

Banco Espirito Santo dnes zároveň oznámila, že na 31. júla zvolala zhromaždenie akcionárov, na ktorom schvália nové vedenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.