Militanti prenikli do Izraela tunelom; začalo sa päťhodinové prímerie

Palestínska žena si prezerá škody na bytovom dome po celonočnom izraelskom útoku na pásmo Gazy. Foto: TASR/AP

Jeruzalem 17. júla (TASR) - Izraelská armáda odrazila dnes útok skupiny palestínskych ozbrojencov, ktorí prenikli na územie židovského štátu podzemným tunelom z pásma Gazy. Oznámila to agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu izraelskej armády.

K útoku došlo v noci nadnes niekoľko hodín predtým, ako sa začalo päťhodinové humanitárne prímerie, ktoré vstúpilo do platnosti o 09.00 h SELČ. V stanovenom čase Izrael aj hnutie Hamas na žiadosť OSN pozastavili bojové operácie.

Trinásť militantov vyzbrojených ručnými granátometmi a ďalšími strelnými zbraňami prešlo v noci nadnes tunelom, vyhĺbeným popod hranicu z Gazy.

Skupina prenikla na územie južného Izraela do hĺbky zhruba 250 metrov, keď ju spozorovala hliadka izraelského letectva. Pri následnom vzdušnom útoku prišiel o život najmenej jeden z útočníkov; ostatní sa pravdepodobne vrátili cez tunel naspäť do Gazy.

K incidentu došlo len zhruba dva kilometre od juhoizraelského kibucu. Izraelská strana pri útoku obete na životoch nezaznamenala.

Izraelská armáda sa po konzultácii s činiteľmi OSN rozhodla z humanitárnych dôvodov prerušiť vojenské operácie zamerané na pásmo Gazy dnes medzi 09.00-14.00 h SELČ. Svoje rozhodnutie nezmenila ani po dnešnom prieniku palestínskych militantov do izraelského pohraničia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.