P. Csáky zneužíva kauzu Hedvigy a pripravuje dehonestáciu Slovenska

Andrej Danko Foto: TASR

Bratislava 17. júla (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) rozhodne odmieta, aby europoslanec za Strany maďarskej komunity (SMK) Pál Csáky politizoval kauzu Hedvigy M.Ž. a toto politizovanie rozšíril za hranice Slovenska, na pôdu Európskeho parlamentu.

"SNS reaguje na informácie portálu Teraz.sk, podľa ktorých chce Pál Csáky v prípade, ak sa s Hedvigou Ž.M. začne súdny proces, otvoriť túto otázku v petičnom výbore Európskeho parlamentu (EP)," uviedol pre TASR predseda SNS Andrej Danko.

"SNS dôrazne žiada, aby Pál Csáky nechal vyriešenie prípadu na slovenské orgány činné v trestnom konaní, na prokuratúru a súd. Inak to nemožno považovať za nič iné, len za dehonestáciu práce polície, sudcov a prokurátorov," vyhlásil Danko.

SNS podľa neho niekoľkokrát vyhlásila, že ak sa Hedvige Ž.M. stala krivda a stala sa obeťou trestného činu, príslušné orgány sú tu na to, aby vyvodili dôsledky. "Ale ak sa tvrdenia údajnej obete ukážu ako nepravdivé, takisto z toho treba vyvodiť dôsledky za krivú výpoveď. Odpoveď na tento prípad však nedajú politici, ale kompetentné orgány," zdôraznil Danko.

Csáky je podpredsedom petičného výboru

Dodal, že každý trestný čin treba vyriešiť postupom, ktorý je na Slovensku legislatívne zakotvený. "Pokiaľ sa však do toho budú miešať politici a ich úsudky, výroky a aktivita bude nadradená nad orgány činné v trestnom konaní, prokuratúru a súdy, tak môžeme zabudnúť na to, aby sme Slovensko nazývali právnym štátom," tvrdí predseda SNS. "Vyvolávanie napätia rozdúchavaním národnostných treníc nie je zo strany Pála Csákyho pozitívna práca pre Slovensko. Mal by si uvedomiť, že je poslancom EP za Slovenskú republiku, nie za Maďarsko. Jeho aktivity však nasvedčujú tomu, že Slovensko je mu ukradnuté a prípad Hedvigy Ž.M. ho nezaujíma v kontexte spravodlivého vyriešenia incidentu, ale v kontexte prihrievania si svojej vlastnej politickej polievočky a dokázania 'lojálnosti' Budapešti," uzavrel predseda SNS.

Problém s Hedvigou Ž.M. sa podľa Csákyho nedá riešiť elegantne. Ak sa s ňou však začne súdny proces, túto otázku otvorí v petičnom výbore Európskeho parlamentu (EP). „Som podpredseda petičného výboru,“ konštatoval Csáky pre portál Teraz.sk. Dodal, že tému by otvoril najprv na pôde petičného výboru a potom v pléne europarlamentu. Nevylučuje ani petíciu. „Ak to bude potrebné, tak áno. Ale na petičnom výbore môžem otvoriť akúkoľvek tému. Je to jediný výbor EP, ktorý má priamy kontakt na občanov Európskej únie,“ vysvetlil.

Podľa europoslanca by však bolo lepšie, keby sa táto téma uzavrela iným spôsobom. „V tejto chvíli neviem, či z toho bude súdny proces, alebo nie. Či to prokuratúra stiahne späť, alebo nie. Či to súd vráti, alebo nie,“ upozornil. „V tejto chvíli mám takú informáciu, že súd to zatiaľ neprijal na rokovanie. Neviem, aký tam bude ďalší vývoj. Ale ja chcem už pokoj. Elegantne sa to už nedá uzavrieť, ale chcem, aby sa hlúpym spôsobom nepokračovalo v perzekúcii tejto dievčiny,“ dodal Csáky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.