Ľ. Galko a R. Vašečka chcú verejný rozpočet vojenskej tajnej služby

Ľubomír Galko Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 18. júla (TASR) - Vojenské spravodajstvo (VS) by malo od januára 2015 zverejňovať svoj rozpočet podobne, ako to robí Slovenská informačná služba (SIS). V novele zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy to navrhujú podpredseda SaS Ľubomír Galko a predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka. Právnou normou sa bude parlament zaoberať na septembrovej schôdzi.

Podľa poslancov kým SIS poskytuje verejnosti v rámci možností vyplývajúcich z jej charakteru činnosti primeraný prehľad o základnej skladbe finančných prostriedkov vyčlenených na jej činnosť, VS vystupuje vo vzťahu k verejnosti netransparentne a ignoruje skutočnosť, že prostriedky vyčlenené na jej činnosť pochádzajú z peňazí daňovníkov. "Sme presvedčení, že daňovníci majú právo, rovnako ako pri SIS, dozvedieť sa bližšie podrobnosti o základnej skladbe finančných prostriedkov vyčlenených na činnosť VS," argumentujú Galko a Vašečka.

Predložená novela podľa nich rešpektuje skutočnosť, že vojenskí tajní, rovnako ako SIS, pracujú v režime utajeného charakteru činnosti, a preto aj navrhovaný rozsah zverejňovaných informácií zodpovedá rozsahu informácií zverejňovaných SIS na jej webovom sídle. Poslanci zároveň žiadajú, aby za účelom lepšej kontroly bola súčasťou zverejňovaného záverečného účtu kapitoly Ministerstva obrany SR aj výška limitu VS z rozpočtu rezortu obrany, a to takisto v členení na bežné a na kapitálové výdavky.

"Je neprijateľné, aby sa naďalej toleroval stav, kedy VS je napriek značnému objemu pridelených finančných prostriedkov takpovediac neviditeľným subjektom, na ktorý majú daňovníci iba povinnosť prispievať bez možnosti získať aspoň základné informácie o účelovom určení finančných prostriedkov vyčlenených na jeho činnosť a o ich reálnom čerpaní," píšu poslanci v dôvodovej správe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.