Agentúra Fitch potvrdila najvyšší rating Nemecka

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Berlín/Londýn 19. júla (TASR) - Agentúra Fitch v súlade s očakávaniami ponechala Nemecku najvyššie hodnotenie úverovej bonity. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Fitch v piatok (18. 7.) potvrdila ratingy emitenta dlhodobých záväzkov v domácej aj zahraničnej mene na úrovni AAA rovnako ako ratingy dlhodobých nezabezpečených záväzkov denominovaných v domácej aj zahraničnej mene. Výhľad ratingov je stabilný, čo znamená, že sa nedá očakávať ich zníženie v dohľadnom čase. Agentúra tiež ponechala rating emitenta krátkodobých záväzkov v zahraničnej mene na úrovni F1+ a stropný rating krajiny na úrovni AAA.

Najvyššou známkou hodnotia úverovú dôveryhodnosť Nemecka aj zvyšné dve veľké ratingové agentúry Moody's a Standard & Poor's.

Fitch uvádza ako hlavný dôvod ponechania najvyššieho ratingu fakt, že nemecký verejný dlh v pomere k výkonu ekonomiky už začal klesať v protiklade k ostaným krajinám eurozóny s ratingom na úrovni AAA. Agentúra v piatok (18. 7.) potvrdila aj najvyšší rating Luxemburska, ktorý má tiež stabilný výhľad.

Verejný dlh Nemecka klesol v roku 2013 na 78,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) z 81 % HDP v roku 2012. Zníženie dlhu bolo o niečo výraznejšie, než očakávala agentúra Fitch, ktorá počítala s poklesom len na 79,4 % HDP. Predpokladá sa, že znižovanie zadlženie bude pokračovať. Ekonomika totiž rastie, rozpočtová pozícia je relatívne pozitívna a nominálne úrokové sadzby sú nízke. Vláda chce znížiť dlh pod 70 % HDP do roku 2017 a pod 60 % HDP v priebehu desiatich rokov, pričom Fitch považuje plnenie týchto cieľov za reálne.

Najväčšia európska ekonomika vlani vzrástla len o 0,4 %. Na začiatku tohto roka sa tempo rastu zrýchlilo a v 1. štvrťroku dosiahlo 0,8 %. V poslednom čase sa však objavujú signály, že rast nemeckej ekonomiky sa spomalil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.