Obžaloba na obvinených z vraždy bossa M. Sýkoru je už na súde

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 28. júla (TASR) - Obžaloba na kvarteto obvinených z vraždy zakladateľa bratislavskej skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru je už od druhej polovici tohto mesiaca na súde, zatiaľ však nie je určený termín pojednávania.

Z vraždy Sýkoru v roku 1997 sú obvinení Marek L., Richard B. prezývaný Kofola, Milan M. a boss nitrianskeho podsvetia Ľuboš F. "Obžaloba na obvinených Ľ. F., R. B., M. L. a M. M. bola na Okresný súd Bratislava I podaná dňa 16. júla. Až po oboznámení sa s podanou obžalobou a spisovým materiálom určí predseda senátu ďalší procesný postup," uviedol dnes pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Trojica obvinených Marek L., Richard B. a Milan M. sa dostali po podaní obžaloby na slobodu 17. júla. Z väzby sa dostali na slobodu pre procesnú chybu prokurátorky. Počas uplynulého víkendu ako prvý o tom informoval denník Nový čas.

"Obvinení boli príkazom predsedu senátu Okresného súdu Bratislava I prepustení z väzby na slobodu z dôvodu, že prokurátorka Generálnej prokuratúry SR nedodržala zákonom predpísanú lehotu na podanie obžaloby pred uplynutím predĺženej lehoty trvania väzby a sama nerozhodla o prepustení obvinených na slobodu," povedal denníku Erik Tomus z Krajského súdu v Bratislave. Keďže podľa sudcu nedodržala zákonom predpísanú lehotu, neostávalo mu nič iné, ako prepustiť Mareka L., Richarda B. a Milana M. z väzby na slobodu.

Obvinený Ľuboš F., ktorého odsúdili v inej ekonomickej trestnej veci v kauze nitrianskeho cukrovaru na trojročný trest odňatia slobody, je v súčasnosti v ústave na výkon trestu odňatia slobody. Na takýto trest ho právoplatne minulý rok v septembri odsúdil odvolací Krajský súd v Nitre, keď ho predtým okresný súd uznal za vinného za vydieranie aj za útok na verejného činiteľa. Nedávno ho predvolali ako svedka v kauze dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave, kde je obžalovaný Branislav A., Karol M., nachádzajúci sa stále v Belize, a ďalší dvaja obžalovaní.

Pokyn na preskúmanie spisu

"Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vydal pokyn na okamžité preskúmanie spisu. V prípade potvrdenia nesprávneho postupu prokurátorky bude vyvodená okamžitá disciplinárna zodpovednosť," reagovala na prepustenie trojice obvinených z vraždy Sýkoru hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Štvoricu páchateľov obvinili z vraždy Miroslava Sýkoru až vlani po 16 rokoch od skutku. Vo februári 1997 prišiel vtedajší boss na parkovisko hotela Holiday Inn na Bajkalskej ulici v Bratislave. Útočníci spustili na muža streľbu, ktorej podľahol.

O jeho smrti bolo viacero teórií, z ktorých prevažovala najmä tá, že sa na nej podieľala osoba z bratislavského podsvetia Peter Križanovič pod prezývkou Duran, ktorá sa krátko pred atentátom na Miroslava Sýkoru stala obeťou neúspešného atentátu údajne skupiny sýkorovcov. Duran pri streľbe prišiel o dolnú končatinu, neskoršie po Sýkorovej smrti bol zavraždený vo veku 27 rokov pri bombovom atentáte, keď nálož bola umiestnená pod jeho autom v Petržalke. Celkovo za jeho smrťou mali stáť spory týkajúce sa rozdeľovania ukradnutých takmer 200 miliónov slovenských korún z pobočky Všeobecnej úverovej banky v Nitre. V súvislosti s delením peňazí z tejto historickej krádeže dochádzalo v Bratislave a po celom Slovensku k vraždám a násilnostiam. Meno Sýkoru je naďalej v Bratislave známe a silné, aj keď jeden z jeho nástupcov František B. tvrdí, že skupina ako celok už dávno neexistuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.